LSD (ال اس دی) چیست؟و درمان آن چگونه است؟

LSD چیست؟

نام عمومی و رایج: اسیدلینورژیک دی اتیل آمید (LSD)
نام های رایج یا عمومی : LSD باید از ۸۰ نام عمومی با عنوان های Acid, Blotter, acid, Doses, Dots, Trips, Mellow Yellow, Window Pane فروخته شده است.

      (اژدهای بنفش) LSD چیست؟

LSD که برای اولین‌ بار در سال ۱۹۳۸ ساخته شد،یک توهم زای قوی است.این ماده بصورت مصنوعی از اسیدلیوژیک که در ارگوت(قارچی که روی غلات رشد میکند) یافت می شود.به قدری قوی است که دوز های آن در حد میکروگرم است. اثرات آن که اغلب “سفر” نامیده می شود.می تواند تحریک کننده،لذت بخش و یا حتی ذهن را تغییر دهد و یا منجر به یک تجربه ی ناخوشایند و گاهی ترسناک شود که “سفر بد” نامیده می شود.در ایالت متحده،lSD غیر قانونی است.در حال حاضر هیچ استفاده ی پزشکی ندارد. LSD بصورت کریستال تولید شده و سپس با سایر مواد غیرفعال مخلوط می شود یا بصورت مایع رقیق شده به اشکال قابل جذب تولید می شود. این ماده بدون بو،رنگ و طعم تلخی دارد.

LSD عموما بصورت اشکال زیر یافت می شود:

 • کاغذ بلاتر که LSD روی ورق های کاغذ جادب با طرح های رنگانگ خیس خورده است، سپس به اندازه های کوچک برش داده می شود.
 •  رایج ترین فرم ، مربع های نازک ژلاین
 •  فرم قرص (معمولا قرص های کوچک که به عنوان میکروداتس ها) شناخته می شود.
 • بصورت مایع
 •  فرم‌ مایع خالص ممکن است بسیار قوی باشد.
 • برخی افرادLSD را بصورت استنشاقی و بعضی بصورت وریدی یا تزریق داخل رگ مصرف میکنند.

اثرات مصرف LSD

lSD یک داروی تغییر دهنده ذهن است، تصور بر این است که lSD از طریق تعامل با گیرنده های سروتونین در مغز باعث اثرات توهم زای مشخصی می شود.سروتونین یک انتقال دهنده ی عصبی است که کنترل رفتار و خلق و خو را برعهده دارد.
اثرات جسمی LSD از فردی به فرد دیگر متفاوت است و قابل پیش بینی نیست.
اولین اثرات معمولا ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بعد از مصرف احساس می شود. بین ۲ تا ۴ ساعت به اوج میرسد و ممکن است ۱۲ ساعت یا حتی بیشتر طول بکشد. مصرف وریدی در عرص ۱۰ دقیقه عمل می کند.

اثرات شامل:

 • توهم
 • درک بصری تعریف رنگ ها و شکل ها
 • تغییر اصوات
 • اضطراب و افسردگی
 • فلاش بک (برگشت به گذشته)
 • ضربان قلب بالا
 • افزایش دمای بدن و فشار خون و گشادی مردمک چشم
 • ممکن است تغییراتی در خلق و خو ایجاد کند که میزان بالای مصرف آن توهم های بصری را بدنبال دارد که منجر به روان پریشی شدید میگردد.
 • مرگ اغلب به دلیل آسیب دیدگی مستقیم تحت تاثیر lSD می باشد.

اثرات جسمانی همچنین می تواند شامل:

حالت تهوع، کاهش اشتها، افزایش قندخون، مشکل خواب، خشکی دهان و لرزش و تشنج میگردد. شخص مصرف کننده همچنین ممکن است اندازه و اشکال اشیا ، حرکات، رنگ و صدا و حتی تصویر بدن خود را بصورت غیر معمول ببیند. این تغییرات می تواند ترسناک باشد و باعت وحشت شود. برخی از مصرف کنندگان ترس از دست دادن کنترل و جنون را تجربه می‌کنند.
از تجربه ی LSD به عنوان “سفر”یاد می شود:
اثرات حاد، ناراحت کننده روانشناختی به عنوان “سفر” شناخته می شود، مدت انها طولانی هستند و اثرات دوزهای بالاتر ۶ تا ۱۲ ساعت طول میکشد و بازگشت به حالت طبیعی تا ۲۴ ساعت زمان می برد.

خطرات بهداشتی و بازگشت به گذشته با LSD

ال اس دی

افرادی که تحت تاثیرات LSD هستند در معرض آسیب های جدی و مرگ قرار میگیرند.پس از یک دوره مصرف ، فرد ممکن است دچار اضطراب حاد یا افسردگی، و همچنین فلاش بک ( که به آن اختلال درک پایدار توهم می گویند) را تجربه می‌کند.بازگشت به گذشته غالبا بدون هشدار ، و معمولا در افرادی که بطور منظم از توهم زاها استفاده میکنند یا افراد دارای اختلال شخصیت رخ میدهد.
افراد سالمی که گاها از این مواد استفاده میکنند نیز ممکن است فلاش بک داشته باشند.
سفرهای بد و برگشت به عقب تنها بخشی از خطرات ناشی از مصرف LSD است. مصرف کنندگان ممکن است روان پریشی نسبتا طولانی مدت مانند اسکیزوفرنی یا افسردگی شدید را پیدا کنند.
LSD تحمل ایجاد میکند به این معنی که مصرف کننده برای بدست آوردن همان مقدار زیاد به دوز های بیشتری از lSD نیاز دارد بیمارانی که بطور مکرر مصرف میکنند باید بتدریج مقادیر بیشتری را استفاده کنند تا آن حالت سرخوشی قبلی را بدست آورند. با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن دارو این یک عمل بسیار خطرناک است.

میزان استفاده از LSD

نظر سنجی ملی در مورد مصرف و سلامت مواد مخدر(NHSDA) در سال ۲۰۱۸ تخمین زده است که ۵.۶ میلیون نفر از نوجوانان ۱۲ سال به بالا از این نوع توهم زاها ( قارچ PCP،پیوت،مسکالین، پسیلوسیبین، اکستازی، کتامین)استفاده کرده اند.
درصد افرادی که در سال ۲۰۱۸ از این توهم زاها استفاده کرده‌اند نسبت به سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ بیشتر است.

میزان استفاده از LsD در بین جوانان

در ایالت متحده در سال ۲۰۱۸ تخمین زده شده که ۳۷۶۰۰۰ نوجوان ۱۲ تا ۱۷ ساله که نزدیک به ۱.۵ درصد از نوجوانان، مصرف کننده بوده اند. در سال ۲۰۱۹ براساس داده های NDS MONITORING THE FUTUL SURVEY RESULT، مصرف lSD در بین دانش آموزان غیر قانونی بوده است.بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ روند شیوع سالانه استفاده از lSD برای پایه های ۸ و ۱۰ و ۱۲ نزدیک به یک دهم درصد افزایش داشته است. نظارت بر نتایج اینده این را خاطر نشان میکند که افراد (جوانان و نوجوانان ) با دارو آشنا نیستند. که نوجوانان را در معرض خطر بیشتری از برای استفاده قرار میدهد.

درمان LSD

پس از تصمیم گیری برای درمان،مراحل مختلفی باید طی شود.با یک کلینیک معتبر درمانی صحبت کنید. برنامه ی درمانی را دنبال کنید. خانواده و دوستان مورد اعتماد خود را در برنامه ی درمانی خود قرار دهید.
مراقب خود باشید: ورزش کنید، غذای سالم بخورید، سطح استرس خود را کنترل کنید.
برای درمان علائم ناشی از مواد مخدر مانند: اضطراب، افسردگی،یا اسکیزوفرنی ممکن است به پزشک دیگری احتیاج داشته باشید. که مرکز درمانی شما را ارجاع خواهد داد.
برای یافتن سرگرمی ها و علایق جدید تلاش کنید تا ذهن شما را از مصرف مواد مخدر دور کند. از افرادی که سو مصرف مواد دارند. جدا دوری کنید.

منبع:

ال اس دی چیست؟

مطلب پیشنهادی:

جنون شیشه

مترجم:

فلورا قربانی اعتماد مشاور و درمانگر اعتیاد

امتیازدهی به این مطلب

امتیاز بازدیدکنندگان

User Rating: ۴٫۰۴ ( ۷ votes)
ترک اعتیاد در منزل در سایت www.aayandeh.net

درباره‌ی فلورا قربانی اعتماد

همچنین ببینید

ترک ماری جوانا

آیا به راستی مصرف ماری جوانا باعث کاهش وزن می شود؟

توجه: ترجمه این مقاله به معنای تایید محتوای آن توسط مرکز درمان آینده نیست. تمامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =