اعتیاد به فست فود و جراحی

۷ اعتیاد به چیزهای عجیب

۷ اعتیاد عجیب

وقتی به بیماری اعتیاد فکر میکنیم،احتمالاً تصویر مواد و داروهای قاچاق یا بطریهای خالی الکل به ذهن شما خطور میکند! اما اعتیاد فقط به این مواvد محدود نمی شود! بر اساس نظر متخصصین در حقیقت انسان میتواند به هر چیزی که توانایی کاهش استرس یا غم را دارد، معتاد شود! جدا از مواد مخدر و الکل، میلیون ها نفر وابسته به چیزهایی هستند از مواد غذایی گرفته تا بازیهای ویدئویی! در اینجا نگاهی به هفت مورد از آن اعتیاد های منحصر به فرد عجیب و خطرات ناشی از آنها می اندازیم.

انسانها به طور طبیعی به سوی فعالیت هایی که در آنها احساس خوشبختی یا سرخوشی میکنند، کشیده می شوند – به خصوص اگر رضایت حاصله از آن بصورت فوری باشد. اندکی پس از “لذت بردن از آن فعالیت یا ماده”، احساس پشیمانی و گناه به سراغ فرد می آید. در تلاش برای فرار از فروکش کردن علایم سرخوشی، افراد به رفتارها یا موادی که باعث آرامششان می شوند وابسته میگردند. و قبل از درک این موضوع، در چرخه معیوب اعتیاد گرفتار می شوند.

اعتیاد به فست فود
اعتیاد به فست فود

این ۷ نوع اعتیاد عجیب کدامند؟

۱- اعتیاد به فست فود

چاقی به یک بیماری همه گیر تبدیل شده و امروزه شنیدن داستانهایی درمورد مشکلات سلامتی افراد چاق بسیار عادی است!

[شکر] نه تنها می تواند جایگزین مواد اعتیاد آور، مانند کوکائین شود، بلکه حتی می تواند جذاب تر نیز باشد.

ترکیب نمک، قند(شکر) و چربی می تواند وسوسه هایی ایجاد کند که کاملاً شبیه اعتیادبه مواد مخدر باشد. مشکل اصلی قند(شکر) است، بطوریکه طبق گفته کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده “نه تنها می تواند جایگزین داروهای اعتیاد آور مانند کوکائین شود، بلکه حتی می تواند پاداش دهنده تر و جذاب تر نیز باشد.”

اعتیاد به عشق

۲– اعتیاد به عشق

عشق چیز فریبنده ای است! می تواند هیجان انگیز و کاملاً پر فراز و نشیب باشد. با این وجود، عشق می تواند یکی از دردناکترین و اسفناکترین احساساتی باشد که انسان تاکنون با آن روبرو شده است. گاهی اوقات، کشش عشق می تواند چنان قوی باشد که شما را به ویرانی بکشاند.

به نظر می رسد با اعتیاد شباهت زیادی دارد، اینطور نیست؟

طبق تحقیقات منتشر شده در ژورنال نوروفیزیولوژی، چرخه احساسات ناشی از عشق – نوسان میان سرخوشی و ناامیدی یا فعالیتهای مخرب ناشی از شکست عشقی- به وضوح شباهتی با احساساتی دارد که ما در اعتیاد با آنها در ارتباط هستیم. در حقیقت، این شباهت ها چنان چشمگیر است که شماری از دانشمندان اکنون قاطعانه اعتقاد دارند که هم عشق و هم اعتیاد به مواد مخدر وابسته به فرآیندهای روانشناختی، شیمیایی و عصبی هستند – اگر چه کاملاً یکسان نیستند.

اعتیاد به جراحی
7 اعتیاد عجیب: اعتیاد به جراحی پلاستیک

۳- اعتیاد به جراحی پلاستیک

در این نوع از اعتیاد فرد دارای وسواس داشتن بدن “بدون نقص” یا مانند یک سلبریتی خاص هستند و به سوی جراحی های پلاستیک کشیده می شوند. برخلاف اعتیادبه هروئین یا کوکائین،اعتیادبه جراحی پلاستیک یک وسواس ذهنی است که باعث میشود فرد بطور مداوم در بدن خود تغییر ایجاد کند.

اعتیاد به جراحی پلاستیک با ناامنی های بنیادین و وسواس برای رسیدن به یک درک نادرست از زیبایی بوجود میآید.

اکثر افراد می توانند یک نوع عمل جراحی انجام دهند و راضی شوند. اما افردای که به اجبار “زیر تیغ جراحی” می روند، غرق در اصلاح و تغییر بدن خود شده اند! علاوه بر این، مقررات بسیار کمی برای محدود کردن تعداد عملهای جراحی پلاستیکی که شخص می تواند داشته باشد، وجود دارد. این معتادان می توانند ۱۰۰ عمل جراحی انجام دهند و این هرگز برای آنها کافی نخواهد بود! درست مثل یک معتاد که هرگز مواد مخدر برایش کافی نیست…

اعتیاد به خرید
اعتیاد به خرید

 

 

۴- اعتیاد به خرید

اعتیادبه خرید با صرف زمان و هزینه زیاد برای خرید، دروغ گفتن و مخفی کردن خریدها مشخص می شود.

در سال ۲۰۰۶، یک مطالعه دانشگاه استنفورد نشان داد که تقریباً ۶٪ آمریکایی ها به اعتیادبه خرید دچار هستند، اما مطالعه بعدی در سال ۲۰۰۸ نشان داد که این مشکل تا ۹٪ جمعیت، افزایش یافته است.

معتادان به خرید احساس سرخوشی و رضایت از خرید کردن به دست می آورند! مانند زمانیکه فرد دارای مشکل سوء مصرف مواد از مواد استفاده کند.

اعتیاد به خرید احساس ناتوانی، پوچی، عصبانیت، افسردگی و نیاز شدید به ایجاد حس کنترل را به وجود می آورد.

وقتی به خرید کردن معتاد هستید،چیزهای بیهوده ای خریداری میکنید و بعداً نسبت به خریدن آن احساس گناه میکنید.

اعتیاد به بازی های اینترنتی
اعتیاد به بازی های اینترنتی

۵- اعتیاد به بازی های اینترنتی

بیماری اعتیادبه بازی های آنلاین بیماری نسبتاً جدیدی است، اما این بدان معنا نیست که خطر کمتری دارد. Kimberly Young، مدیر مرکز اعتیاد به اینترنت می گوید اعتیاد به بازیهای اینترنتی کاملاً با معیارهای اعتیاد مطابقت دارد.

در حقیقت، یانگ شخصاً شاهد علائم محرومیت شدید در افرادی بوده است که به بازی های اینترنتی معتاد بوده اند.

این افراد عصبانی، خشن یا افسرده می شوند. اگر [والدین] کامپیوتر را از آنها بگیرند، گوشه نشین شده و گریه می کند، از خوردن، خوابیدن یا انجام هر کاری امتناع می ورزند.

 

بر خلاف سوء مصرف مواد، ما هنوز جنبه بیولوژیکی اعتیاد به بازی های ویدیویی را نمی دانی!

یانگ میگوید: “تحقیقات نشان میدهد که قمار، دوپامین را بالا میبرد و بازی نیز در همین گروه قرار دارد.”

“حتی اعتیاد به الکل، فقط جسمی نیست! یک عامل روانشناختی در اعتیاد وجود دارد،که فرد میداند که میتواند با آن از مشکلات زندگی فرار کند! یا احساس خوبی داشته باشد.»

اعتیاد به ورزش

۶- اعتیاد به ورزش

به نظر می رسد برای بسیاری از افراد، ایده اعتیادبه ورزش توهین آمیز است! ایالات متحده در حال حاضر در حال جدال با مساله چاقی است، بنابراین ورزش کردن باید ستوده شود، درست است؟

فشار آوردن بدن برای انجام ورزش راهی برای رهایی اندروفین در مغز است! – همان ماده عصبی-شیمیایی ایجاد شده از مصرف مواد مخدر و الکل.

افزایش اندورفین باعث می شود احساس کنید در صدر جهان هستید.

تحقیقاتی در برزیل نشان داد که ۱۰٪ از دوندگان با عملکرد بالا و ۱۰٪ بدنسازان به ورزش معتاد هستند. این معتادان بیش از دو ساعت در روز ورزش می کنند و بسیاری از آنها برای انجام تمرینات ورزشی از انجام کار یا مدرسه رفتن خودداری می کنند.

اعتیاد به دروغگویی

۷- اعتیاد عجیب به دروغ گویی

از آنجا که وابستگی شیمیایی مبتنی بر لذت بردن سریع و ویژگیهای مرکز پاداش مغز است، عمل دروغ گویی اجباری به طور کامل در زیر چتر اعتیاد قرار می گیرد.

درست مثل هر اعتیاد دیگر، دروغگوهای اجباری بعد از گفتن حقایق نیمه واقعی یا دروغ، احساس پاداش و لذت میکنند.

لذت حاصل از دروغ گفتن باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی سرخوشی در مغز و بدن می شود! و این عمل را به شدت خطرناک و بسیار اعتیاد آور می کند.

هنگامی که اجبار و وسوسه دروغگویی شروع شود، دروغ بدون انگیزه گفته می شود.

راه هایی که داروهای اعتیاد آور و دروغگو های اجباری از طریق آنها قادر به تغییر در انتقال دهنده های عصبی هستند نشان می دهد که این دو نسبت به آنچه در ابتدا فرض میشده، مشترکات بیشتری دارند.

۷ اعتیاد عجیب

برگرفته از: drugabuse.com

امتیاز دهی به این مطلب

جمع امتیاز

با حرکت بر روی ستاره ها به این مطلب امتیاز دهید. پیشاپیش از شما سپاسگزارم.

User Rating: ۳٫۹۵ ( ۴ votes)
ترک اعتیاد در منزل در سایت www.aayandeh.net

درباره‌ی دکتر سعید کفراشی

پزشک درمانگر اعتیاد و مسئول فنی مرکز درمان سوء مصرف مواد آینده

همچنین ببینید

ترک ماری جوانا

آیا به راستی مصرف ماری جوانا باعث کاهش وزن می شود؟

توجه: ترجمه این مقاله به معنای تایید محتوای آن توسط مرکز درمان آینده نیست. تمامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 16 =