۶ نکته مؤثر برای برقراری ارتباط با افرادی که اعتیاد دارند!

آیا می خواهید با افراد معتاد ارتباط برقرار کنید؟

۶ نکته مؤثر برای برقراری ارتباط با افرادی که اعتیاد دارند!

اگر میخواهید با افرادی که سابقه مصرف مواد را دارند ارتباط برقرار کنید این نکات را بهتر است بخوانید و بدانید!

ارتباط موثر و عشق

ما انسانها، تمایل داریم با یکدیگر تعامل اجتماعی داشته باشیم. مهارت های ارتباطی راه را برای گفتگو و ارتباط موثر، گفتن جوک های خنده دار یا درد دل کردن را فراهم می کند.

با وجود اهمیت آن، توانایی ما در برقراری ارتباط با دیگران یکی از اولین مهارتهایی است که پس از مصرف مواد از دست می دهیم.

ما به عنوان یک معتاد، گوشه گیر می شویم و احساس شرم می کنیم. و عزیزانمان را کم کم از دست می دهیم. و صحبت با یکدیگر بسیار برایمان سخت می شود.

از یک طرف صحبت با دوستان و اعضای خانواده است که قدرت مواد را درک نمی کنند. و احساس میکنند به آن ها خیانت شده است. و به نظر می رسد که دیگر ما را نمی شناسند. و از سوی دیگر، ما را وابسته به مواد می دانند.

اگر ندانیم چگونه ارتباط درستی برقرار کنیم، مکالمات و صحبت های ما می توانند به سرعت به عصبانیت، دوری کردن، افسردگی یا بی تفاوتی تبدیل شوند.

برای معتادان سخت است که احساسات خود را ابراز کنند. مواد مخدر می تواند احساسات واقعی را مختل کند و در بسیاری موارد ، دوری کردن از جمع و گوشه گیری برای فرد بهتر می شود و حتی راه را برای مصرف مواد هموار می کند.

فرد به جای رویارویی با مشکلات و سختی ها به سمت مواد روی می آورد.

هنگام برقراری ارتباط موثر، اکثر معتادان می خواهند شما بدانید که …

شماره ۱: عشق شما اعتیاد ما را درمان نمی کند!

علیرغم آنچه فکر میکنید، عشق برای درمان اعتیاد کافی نیست. و این در همه معتادان صدق میکند.

اعتیاد با در اغوش کشیدن درمان نمی شود! اگر اینطور بود، می توانستیم اعتیاد را در عرض چند روز ریشه کن کنیم. آن ها به حمایت شما نیاز دارند. اما عشق به تنهایی اعتیاد را درمان نمی کند.

شماره ۲: بین مواد و شما،مواد را انتخاب نمی کنیم!

معمولا در نظر گرفته می شود افراد معتاد آگاهانه مواد را به جای افراد انتخاب می کنند. اما اینگونه نیست!

مصرف مواد بر روی مغز تأثیر میگذارد. این تغییرات باعث میل و وسوسه بیشتر به مواد می شود. آن ها آگاهانه مواد را بیشتر از خانواده و دوستان انتخاب نمی کنند!

شماره ۳:ما میخواهیم مواد را قطع کنیم!

اگرچه شاید به نظر نرسد، که آن ها دوست ندارند مواد مصرف کنند. و این که درمان اعتیاد به همین سادگی ها هم نیست. تأثیرات جسمی و روانی محرومیت از مواد، بسیار سخت بوده و گاهی اوقات می تواند خطرات جانی هم برای شخص به همراه داشته باشد.

مثل این که شما در تخت دراز کشیده اید در حالی که معده شما قار و قور میکند و شروع به عرق کردن میکنید. تمام استخوانهای بدن شما درد می گیرد. دمای بدنتان کاهش می یابد. با وجود نخوردن غذا و آب، دائم دچار استفراغ و اسهال میشوید.

مدتی بعد صدایی در ذهنمان می گوید: ” می توانی به این بدبختی وسختی پایان دهی.” سپس تسلیم میشویم؛ و برای جلوگیری از درد، دوباره مواد مصرف می کنیم.

شماره ۴: می دانم که اعتیاد داری!

اکثر معتادان سعی می کنند بیماری خود را پنهان کنند و در مسیر مخفی کاری پیش میروند. با این حال، هنگامی که آسیب ناشی از اعتیاد بیشتر شد، مخفی کردن آن کاری غیرممکن می شود.

به عزیزانتان بگویید که نگران سلامتی او هستید و علائم اعتیاد را تشخیص می دهید. این راه را برای گفتگوی صادقانه هموار میکند. همچنین وزنه ای سنگین را از شانه های شما بلند می کند.

شماره ۵: خشم من نسبت به بیماری تو است نه از خودت!

تفاوت بزرگی بین عصبانیتی که نسبت به شخص دارید و عصبانیتی که نسبت به بیماری او دارید، وجود دارد. باید بتوانید این دو را از هم جدا کنید. شخصی که دوستش دارید هنوز آنجاست و فقط توسط مواد مخدر گرفتار شده است.

اشکالی ندارد که از اعتیاد عصبانی باشید. حتی می توانید از اعتیاد متنفر هم باشید. اما اجازه ندهید که این احساسات شما را از عشق به او باز دارد.

شماره ۶: من می خواهم از تو در مسیر بهبودی حمایت کنم.

اگرچه ابراز عشق مهم است ، به همان اندازه مهم است که به او بگویید که شما از اعتیاد او چشم پوشی یا حمایت نمیکنید.

این جمله همچنین نشان میدهد که شما او را به اندازه کافی دوست دارید که در کنار او در مسیر بهبودی بمانید … و این نوع پشتیبانی می تواند تغییرات بزرگی ایجاد کند.

نکته:این مقاله به منزله تایید محتوای آن توسط کلینیک ترک اعتیاد آینده نمی باشد.

مطالب پیشنهادی:

تنهایی چگونه باعث اعتیاد می شود؟

منبع

امتیازدهی به این مطلب

جمع امتیازات

User Rating: ۴٫۲۸ ( ۹ votes)
ترک اعتیاد در منزل در سایت www.aayandeh.net

درباره‌ی فلورا قربانی اعتماد

همچنین ببینید

۱۲ دلیلی که نشان می دهد سیب زمینی سرخ کرده اعتیاد آور است!!!

سیب زمینی سرخ کرده در بسیاری از رستوران ها به عنوان پیش غذا و یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + یک =