نقش نالترکسون در درمان اعتیاد به مواد مخدر

قبل از صحبت درباره داروی نالترکسون بهتر است بطور خلاصه به نحوه اثر مواد مخدر در بدن( اندورفین ) اشاره نماییم.

در سیستم اعصاب مرکزی هورمونی به نام اندورفین وجود دارد که در استرس های شدید ترشح شده و باعث ایجاد تسکین و بالا رفتن سطح تحمل در انسان می شود.

اندورفین اگر ندیده باشید حتما شنیده اید که فرضا در جنگ یا در یک سانحه، دست شخصی قطع شده ولی وی در ابتدا دردی را احساس نکرده است! علت عدم احساس درد در چنین شرایطی، می تواند ناشی از ترشح و تاثیر اندورفین باشد.

 ضرب المثل – هنوز داغه حالیش نیست! – در حقیقت اشاره به تاثیر اندورفین در بدن دارد.

مثال دیگری که شاید اشاره به آن خالی از لطف نباشد بی خوابی بعد از ورزش است! حتما برای شما هم اتفاق افتاده که بعداز فعالیت بدنی یاورزشی بشدت خسته شدید ولی از خستگی خوابتان نبرده است! در این شرایط می توان گفت شما دچا نئشگی ناشی از ترشح اندورفین شده اید! پس اینکه می گویند: ورزش دشمن اعتیاد است کاملا واقعیت علمی دارد. ورزش می تواند منجر به ترشح اندورفین شده و ایجاد تسکین و نشاط کند.

 بصورت طبیعی در سطح سلول های بدن گیرنده هایی وجود دارند تا اندورفین که در بین عوام به مورفین داخلی معروف است بتواند با چسبیدن به این گیرنده ها اثرات خود را در شرایط بحرانی در بدن ایجاد کند.

 داستان اعتیاد از این قرار است که:

ساختمان شیمیایی مورفین شباهت زیادی به ساختمان شیمیایی اندورفین دارد! مورفین موجود در مواد مخدر وارد بدن شده و بشدت به گیرنده های اندورفین میچسبد. در افرادی که مواد مخدر را بصورت طولانی مدت استفاده می کنند، شرایطی را پیش می آورد که جداشدن مورفین از گیرنده ها باعث ایجاد اثرات ناخوشایندی گشته و شخص مصرف کننده مواد مخدر مجبور است برای جلوگیری از این علایم همچنان مصرف خود را ادامه دهد یا بالاتر ببرد!

وقتی شخصی بطور طبیعی پاک می شود یا با هر روشی مورد سم زدایی قرار می گیرد، تنها مورفین موجود در بدنش خارج می شود ولی گیرنده های مورفین همچنان به تعداد زیاد در بدن وی باقی می مانند که منجر به علایمی از جمله ولع مصرف مواد مخدر می شوند. بدون مصرف نالترکسون به شرط پاک ماندن بیمار، تقریبا شش ماه طول می کشد که این گیرنده ها کم شده و به تعداد طبیعی نزدیک شوند.

با مصرف نالترکسون به مدت حداقل شش ماه این مدت زمان به سه تا چهار ماه کاهش می یابد.

نالترکسون آنتاگونیست یا داروی ضد مواد مخدر است. وقتی وارد بدن  فرد وابسته به مواد مخدر می شود،مورفین را از گیرنده های مورفین جدا کرده و نالترکسوندر اندک زمانی شخص به شدت دچار علایم ترک یا همان خماری می شود. این علایم به قدری شدید است که گاها تیم درمانی را  نیز دچار وحشت می کند. دردهای شدید اسکلتی عضلانی و شکمی، اسهال و استفراغ شدید، پرشهای عضلانی و … که کنترل آن نیز نسبتا مشکل است شخص را راهی بیمارستان می کند!

 اگر این دارو توسط شخصی که از مواد مخدر پاک شده است مصرف شود نه اینکه علایم خاصی ایجاد نمی کند بلکه با از بین بردن گیرنده های مورفین باعث کاهش ولع مصرف مواد مخدر نیز می گردد

پس باید زمانی این دارو تجویز شود که مطمئن باشیم سمزدایی با موفقیت انجام شده و بیمار کاملا پاک است.

برای اطمینان از پاک بودن بعد از قطع داروهای سم پزدایی باید بیمار حداقل به مدت ۱۰تا۱۴روز پاک مانده! و هیچ ماده مخدر یا شبه مخدری در طول این مدت استفاده نکند! بعد از این مدت بیمار به کلینیک مراجعه می کند و تست مورفین انجام داده و در صورت منفی بودن آن، تست دیگری به نام تست چالش نالوکسان انجام میشود! در صورت منفی بودن جواب هر دو تست، بیمار میتواند از فردای همان روز روزانه ۵۰ میلیگرم نالترکسون بصورت خوراکی مصرف کند.

علاوه بر کاهش ولع مصرف مواد مخدر از مزایای دیگر نالترکسون می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

          ۱ . وقتی شخص نالترکسون را در حضور خانواده مصرف می کند می توان از پاک بودن شخص اطمینان حاصل کرد.

          ۲٫ اگر شخصی بعداز مصرف نالترکسون اقدام به مصرف مواد مخدر کند سه حالت زیر ممکن است اتفاق بیافتد:

                    • مصرف مواد مخدر هیچ گونه اثری روی فرد نمی گذارد.

                    • شخص به شدت خمار شده و راهی بیمارستان یا کلینیک می شود

                    • مرگ به علت مسمومیت با مواد مخدر

پس شخصی که نالترکسون مصرف کرده است اگر دچار هوس شود می داند که در صورت مصرف مواد مخدر خطر مرگ را بالقوه بر خود تحمیل می کند. به همین خاطر هوس خود را بخوبی کنترل می نماید. مدت زمان اثر آن بیست و چهار ساعت بوده و مصرف مرتب آن از اهمیت زیادی برخوردار است. نالترکسون ایجاد وابستگی نمی کند و بر عکس  در بسیاری از موارد بیماران به بهانه های مختلف سعی می کنند از خوردن آن سر باز زنند که در این مورد در کلاس های آموزش خانواده در کلینیک تخصصی ترک اعتیاد آینده به خانواده های بیماران آموزش های لازم داده می شود.

نالترکسون باید حداقل به مدت شش ماه روزانه مصرف شود! در برخی بیماران ممکن است مصرف آن حتی برای بیشتر از دوسال نیز توصیه شود.

نالتروکسان عوارض جانبی خاصی ندارد. در صورت بروز عوارض جانبی حتما باید این مسئله توسط پزشک درمانگر تایید شود. بدون تایید پزشک درمانگر به هیچ وجه نباید مصرف نالترکسون را قطع یا کم کرد. در برخی بیماریها نیز برا ساس نظر پزشک درمانگر باید تعیین دوز انجام شود.

بعداز سم زدایی و شروع نالترکسون به بیمار کارت مصرف نالترکسون داده می شود! بیمار باید این کارت را همواره با خود همراه داشته باشد تا در صورت بروز شرایط اورژانسی برای وی داروهای مخدر یا شبه مخدر تجویز نشود.

در مواردیکه استفاده خوراکی این دارو برای بیمار مشکل است میتوان از پلت یا کپسول زیر پوستی آن استفاده کرد! دارو در زیر پوست کاشته شده و روی آن بخیه زده میشود! بر اساس نوع کپسول در طول دو، سه یا شش ماه به تدریج جذب میگردد.

  دکتر سعید کفراشی

درباره نالترکسون بیشتر بدانیم: https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B1%D9%88%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86

ترک اعتیاد در منزل در سایت www.aayandeh.net

درباره‌ی دکتر سعید کفراشی

پزشک درمانگر اعتیاد و مسئول فنی مرکز درمان سوء مصرف مواد آینده

همچنین ببینید

ترک هرویین

چگونه مصرف هرویین را قطع کنیم و زندگی خود را تغییر دهیم؟

اگر به این فکر می کنید که چگونه مصرف هرویین خود را قطع کنید این …

۵۶ نظر

  1. دوست عزیز،این تجربه ی خودم هست،نالوکسان اگر در زمان وابستگی به ماده مخدر مصرف شود،چنان زلزله ای در جسم انسان به وجود میاورد که انسان هزار بار آرزوی مرگ میکند.
    فقط درمان تدریجی و تیپر کردن ماده مخدر راه حل است.
    با یه سرچ ساده درمورد «درمان» اعتیاد،به نتایج خوبی میرسی.
    موفق باشی

  2. سلام دوستان بنده هشت سال ترک کردم .به خاطر این ویروس کرونا وبیکاری ۱۵روز تریاک مصرف کزدم در حد سرخوشی.الان میخام نکشم میبینم عرق سرد ابریزش بینی عطسه افسردگی و حالت روحی خراب به کنار.الان یک چهارم قرص ب۲ خوردم حالم خوب شد.حالا موندم الان ناتروکسن بخورم یا نه لطفا راه حل جامعی دارین در اختیارم بزارین 🙏

  3. باسلام وخسته نباشین قرصهای آرام بخش مثل کلونازپام وآلپرلازلام هم شبه موادمخدره من میخوام نالترکسون مصرف کنم ایرادی داره بعدازکجابفهمم کهاعتیادندارم میتونم قرص سم زدای بخورم باتشکرازراهنمایتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهار =