خود ارضائی

خود ارضائی


نویسنده: دکتر سید رضا مهدوی، روانپزشک
۱۳۹۲/۸/۲۹

 

خود ارضائی در خانمها معمولا در سنین بالاترینسبت به آقایان شروع میشود و به میزانی کمتر از مردان دیده میشود. در جوامع غربی نگرشهای مختلفی در مورد خود ارضائی وجود داشته است، حدود ۲ دهه قبل بیشتر تصور براین بود که اصولا خود ارضایی در خانمها باعث کاهش میل جنسی در دراز مدت میشود و یاممکن است باعث اختلالات جسمی و جنسی شود، این نگرشها در حال حاضر تغییرات زیادی کرده است و با مطرح شدن غریزه جنسی بعنوان یکی از غرایز طبیعی ، خود ارضایی هم بعنوان یک رفتار کاملا نرمال شرح داده شده که در زنان نه بشدت مردان ، ولی باشیوعی کمتر مشاهده میشود و در جامعه پر از استرس فعلی بعنوان روشی بی خطر برای ارضائ غریزه جنسی ذکر میشود که بدون درگیر شدن در روابط پر خطر میتواند در کوتاه مدت به کمک بیاید.

کمتر بودن خود ارضایی در خانمها نسبت به آقایان دلایل مختلفی میتواند داشته باشد:[auth level=”2″ text=”برای ادامه مطلب به سایت وارد شوید”]

 • تغییرات هورمونی که در خانمها در طول چرخه های جنسی وجود دارد و در آقایان مشاهده نمیشود.
 • آناتومی متفاوت دستگاه تناسلی در جنس مونث که درمقایسه با جنس مذکر که بیشتر در خارج بدن قرار دارد ، در قسمتهای داخلی تر قراردارد و فوکوس کمتری روی ان بوجود می آید .
 • تحریک شدن خانمها با محرکهای عاطفی ( در مقایسهبا اقایان که در پاسخ با محرکهای بصری بیشتر تحریک میشوند ) همه از عواملی هستندکه میزان خود ارضایی در خانمها را کمتر میکند.

وضعیت کنونی جامعه ما: شاید بحث در مورد خود ارضایی در جامعه ما بسیار پیچیده و مشکل باشد. دیدگاههای سنتی و مذهبی که خودارضایی را بعنوان یک رفتار گناه آلود معرفی میکند و در طرف مقابل بحثهای پزشکی و روان شناسی که خودارضایی را بصورت یک طیف رفتاری معرفی میکند (که از یک رفتار جنسی نرمال تا یک رفتار بیمارگونه میتواند متغییر باشد) باعث ایجاد سردرگمی ، اضطراب و ترس در افرادجامعه میشود.

در افرادی که با شکایت خود ارضایی مراجعه میکنند معمولا ۲ وضعیت مشاهده میشود :

۱- گروه اول را افرادی تشکیل میدهند که خود ارضاییرا بصورت یک رفتار با شدت  و توالی زیاد گزارش میدهند ( بطور مثال در روز چند بار خود ارضایی میکنند ) که در این موارد درمانهای دارویی و مشاوره توصیه میشود.

۲- گروه دوم افرادی هستند که خودارضایی را بعنوان یک رفتار تکراری و با شدت زیاد گزارش نمیکنند بلکه تحت تاثیر آموخته های سنتی دچاراضطراب شدید ناشی از گناه آلود بودن میشوند یا با نگرانی از عوارضی مانند اختلال جسمی به دنبال این عمل مراجعه میکنند.

در بسیاری از افراد متاهل اختلافات زناشویی ، دلخوری از همسر، استرسهای روزمره در محیط خانه و یا بیرون از خانه و مهمتر از همه لذت نبردن از رابطه جنسی با شریک جنسی میتواند بعنوان زمینهای برای خود ارضایی مطرح شود که بیشتر نیازمند درمانهای مشاوره میباشد.[/auth]

دکتر سید رضا مهدوی – متخصص روانپزشک

ترک اعتیاد در منزل در سایت www.aayandeh.net

درباره‌ی دکتر سید رضا مهدوی

متخصص اعصاب و روان (روانپزشک)

همچنین ببینید

گروه درمانی آمادگی شغلی

گروه درمانی آمادگی شغلی روز دوشنبه ۹۵/۱۲/۲ جلسه گروهی کار با شرکت ۴ نفر از …

۴ نظر

 1. با سلام من چجوری میتونم با ایشون(دکتر سید رضا مهدی) در ارتباط باشم وجلسه مشاوره داشته باشم با ایشون در این مورد(خودارضایی)

 2. سلام ببخشید چطور میتونم سوالات شخصی م رو از شما بپرسم؟آیا آنلاین پاسخگو ی سوالات هستین؟من توانایی مراجعه به کلینیک رو ندارم،اگر ممکنه یه وقت مشاوره ی آنلاین باهاتون داشته باشم
  ممنون از توجهتون

 3. معمای خود – ارضائی جنسی

  خود – ارضائی جنسی از آن نوع مسائلی است که در قلمرو اخلاق و علم ھرگز پاسخی روشن نداشته و یکی از واکنشھای طبیعی و مزمن در بشر است و دارای دو زمینه و علّت است : شھوانی و عاطفی . و این دو توأمان در این امر دخیل ھستند زیرا فراوان ھستند کسانی که بعد از ازدواج ھم به این عمل ادامه می دھند. و حتّی بسیارند کسانی که بعد از ازدواج ھم به این کار روی میکنند .و این امر دال بر قحطی عاطفی و ناکامی در رابطه صمیمی با ھمسر است. خود – ارضائی به لحاظ اخلاقی و شرعی نمی تواند کاملاً منع شود زیرا چه بسا موجب ارتکاب به زنا می شود که یک گناه کبیره است و در این خود – ارضائی یک امر اخلاقی برای پیشگیری از گناه محسوب می گردد . قحطی جنسی و یا عدم رضایت عاطفی در رابطه جنسی علت شھوانی آن است ولی احساس تنھائی و انزوا و عدم رابطه عاطفی و قلبی با جنس مخالف علت روانی این امر می باشد . و فرد در خود – ارضائی از فشار ناشی از این دو قحطی موقتاً رھا می شود . از این منظر خود – ارضائی نوعی خود – درمانی و خویشتن داری از زنا نیز محسوب می گردد ھر چند که ادامه طولانی مدت و عادت به این امر بتدریج عوارض جسمانی و عصبی و روانی حادی بھمراه دارد لذا در بلند مدت نمی تواند دارای خیر و فایده ای اخلاقی یا بھداشتی و روانی باشد . خود – ارضائی در بلند مدت مانع تلاش انسان برای برقراری رابطه عاطفی و ھمچنین مانع ازدواج و مانع تلاش برای رفع مشکلات در روابط عاطفی است .

  از کتاب ” دایره المعارف عرفانی ” استاد علی اکبر خانجانی – جلد اول ص ۱۷۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 12 =