Collage of human head, molecules and various abstract elements on the subject of modern science, chemistry, physics, human and artificial minds

جلسه پیشگیری از عود با موضوع خودآگاهی

جلسات پیشگیری از عود در کلینیک آینده از سال ۱۳۸۶ ، چهارشنبه ها به صورت منظم  برگزار می شود. در این جلسات مباحث پیشگیری از عود یا بازگشت به سمت اعتیاد با مراجعین کار می شود. جلسه این هفته، چهارشنبه چهارم اسفندماه ۱۳۹۵ با حضور بیست نفر از مراجعین کلینیک آینده که در سطوح مختلف بهبودی در درمان ساختاریافته ماتریکس هستند برگزار شد.

از دو جلسه قبل که موضوع اهمیت پذیرش در تغییر و درمان اعتیاد مورد بحث قرار گرفت به نظر می رسید آشنایی شرکت کنندگان با مهارت خودآگاهی می تواند به درک بهتر پذیرش و نقش اساسی آن در تغییرات اساسی در زندگی کمک کند.

از این جهت در جلسه قبل مهارت خودآگاهی با تمرین های ساده با مراجعان کار شد. به این صورت که هر کدام از مراجعان در جلسه سعی می کردند به چند مشخصه عمومی و شخصی خود از جمله اسم، سن، رنگ چشم و … خود اشاره کنند.

اینکه شرکت کنندگان دریافته بودند برای نام بردن همین چند مورد (که از نظر بسیاری افراد کاری بسیار ساده ای به نظر می رسد) گاها مجبور بودند فکر کنند. کنجکاو شده بودند که در مورد خود آگاهی بیشتر بدانند.

وقتی در جلسه بعد بحث خود آگاهی به شناسایی احساسات ناخوشایند رسید که می توانست ناشی از احساس عدم امنیت در قسمت های مختلف زندگی اشان باشد مبحث کاربردی تر شد.

در جلسه امروز با یک تمرین عملی این موضوع مورد بررسی قرار گرفت که ما ممکن است ندانیم در حال تجربه چه احساسی هستیم یا اینکه لزوما ما هر لحظه به احساسی که داریم خودآگاه نیستیم.

ترک اعتیاد در منزل در سایت www.aayandeh.net

درباره‌ی دکتر سعید کفراشی

پزشک درمانگر اعتیاد و مسئول فنی مرکز درمان سوء مصرف مواد آینده

همچنین ببینید

جلسه حمایت اجتماعی چهارم اسفند نود و پنج

جلسه حمایت اجتماعی چهارم اسفند نود و پنج جلسات حمایت اجتماعی کلینیک آینده از سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =