خانه / آموزش خانواده / اعتیاد در بارداری – قسمت اول

اعتیاد در بارداری – قسمت اول

اعتیاد در بارداری – قسمت اول

مصرف و اختلال مصرف مواد مخدر در بارداری

چکیده: مصرف مواد مخدر در بارداری در سالهای اخیر به موازات شیوع آن در جامعه, به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است. برای مقابله با اپیدمی(همه گیری) مصرف مواد مخدر, همه ی ارایه دهندگان مراقبتهای بهداشتی باید نقش فعالی داشته باشند. بارداری فرصتی مهم برای شناسایی و درمان زنان مبتلا به اختللات مصرف مواد فراهم می کند.

اختلالات مصرف مواد در زنان در همه گروههای نژادی و قومی و همه گروههای اجتماعی و اقتصادی تأثیر می گذارد. و زنان در مناطق روستایی، شهری و حومه را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین ، ضروری است که غربالگری همگانی باشد.

غربالگری مصرف مواد باید بخشی از مراقبت های جامع زنان باشد و لازم است. در اولین ویزیت بارداری با همکاری زن باردار، انجام شود.

بیمارانی که در دوران بارداری از مواد مخدراستفاده می کنند، گروه متنوعی را تشکیل می دهند. و شناخت و تمایز بین مصرف مواد مخدر در زمینه مراقبت های پزشکی، سوء مصرف مواد مخدر و اختلال درمان نشده ی مصرف مواد مخدر مهم است.

پیگیری های طولانی مدت چند جانبه باید شامل توسعه حمایتهای پزشکی و اجتماعی باشد. نوزادان متولد شده در خانمهایی که در دوران بارداری از مواد مخدر استفاده می کردند. باید از طرف ارائه دهنده مراقبت های کودکان از نظر سندرم پرهیز نوزادی تحت نظر قرار گیرند.

غربالگری اولیه همگانی، مداخله کوتاه (مانند درگیر شدن بیمار در مصاحبه کوتاه، ارائه بازخورد و مشاوره) و ارجاع برای درمان زنان موجب بهبود پیامدهای مادر و نوزاد می شود. به طور کلی ، یک رویکرد چند جانبه ی هماهنگ و بدون مجازات های کیفری، بهترین فرصت برای کمک به نوزادان و خانواده ها است.

امتیاز دهی به مطلب اعتیاد در بارداری

جمع امتیاز

با حرکت بر روی ستاره های زیر از 1 تا 5 ستاره به مطلب اعتیاد در بارداری امتیاز دهید. پیشاپیش از توجه شما سپاسگزاریم.

User Rating: Be the first one !

درباره‌ی شیوا سعدی

کارشناسی ارشد مامایی عضو انجمن علمی مامایی ایران

همچنین ببینید

5 مرحله تغییر رفتار

۵ مرحله رهایی از اعتیاد با تغییر رفتار

۵ مرحله رهایی از اعتیاد ( تغییر رفتار ) با تغییر رفتار فرد معتاد، میتوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =