خانه / آموزش درمانگران / آموزش قدم به قدم درمان اعتیاد به شیشه به روش ماتریکس – جلسه چهارم پیشگیری از عود

آموزش قدم به قدم درمان اعتیاد به شیشه به روش ماتریکس – جلسه چهارم پیشگیری از عود

قبل از اینکه بحث جلسه امروز را شروع کنیم. نقاشی یکی از مراجعان ماتریکس را می بینیم که هفته قبل، از احساس محرومیت به شدت رنج می برد. اگر هنوز تصویری از چنین احساسی در ذهن ندارید دیدن این نقاشی می تواند تا حدود زیادی شما را با احساس محرومیت آشنا کند.

تصویر احساس محرومیت مربوط به جلسات ماتریکس کلینیک تخصصی ترک اعتیاد آینده

احساس محرومیت، احساس بسیار بدی است، فرد در حال بهبود احساس می کند از تمامی دوستان و مسایلی که برایش لذت بخش هستند محروم شده است! شخصی که چنین احساسی دارد همواره بهبودی را در ذهن خود شبیه زندانی می داند که باعث شده است از تمامی مسایل لذت بخش محروم شود! بی شک ذهن چنین فردی به عود بسیار نزدیک است!

آموزش قدم به قدم درمان اعتياد به شیشه به روش  ماتریکس – جلسه چهارم پيشگيري از عود

دکتر سعید کفراشی

نويسنده: دكتر سعيد كفراشي


جلسه سوم پیشگیری از عود: كار و بهبودي

اهداف جلسه:
• کمک به مراجعان برای درک این نکته که چگونه کار بر بهبودی آنها اثر می گذارد.
• کمک به مراجعان برای پیدا کردن راه حل هایی که به حل مشکلات کاری آنها کمک می کند. ( مشکلات کاری که ممکن است بهبودیشان را مختل کند. )

مطالب مورد استفاده دراین جلسه:
کتاب ماتریکس مراجع – کار و بهبودی – RP4

بیان مطلب بصورت سخنرانی توسط مشاور :

1. درک تداخل بین کار و بهبودی

برای بهبودی لازم است بیمار صد در صد اولویتش را به درمان اختصاص دهد این در حالیست که هنوز افراد کمی هستند که بتوانند از شغل خود صرف نظر کنند و صرفا به بهبودی خود تمرکز نمایند. در نتیجه بین کار و بهبودی بسیاری از مراجعان تداخل و تضاد وجود دارد. همیشه راه حل ساده ای برای برطرف کردن چنین مشکلاتی وجود ندارد ولی بسیار اهمیت دارد که مراجع به وجود چنین مشکلاتی پی ببرد و برای برطرف کردن آنها تلاش کند.

2. ایجاد توازن بین کار و بهبودی

بجز چهار موقعیت کاری که در RP4 کتاب ماتریکس به آن اشاره شده است، موقعیت های مختلف دیگری نیز وجود دارند که بهبودی بیماران را تحت تأثیر قرار می دهند. با دادن اطلاعات مناسب به مراجعان،  می توان به آنها کمک کرد تا چنین موقعیت هایی را مشخص کنند. با توجه به اینکه کار و بهبودی در کنار هم پیش می روند، ممکن است لازم باشد مراجعان، برای درگیر شدن در تمامی قسمت ها و فعالیت های درمانی، کارشان را کمتر کنند. درخواست تغییر برنامه کاری از طرف مراجع به کارفرما می تواند راه خوبی برای ایجاد توازن بین کار و بهبودی باشد.

مراجعانی که شغلشان به گونه ای باعث گسترش مصرف موادشان می شود( به عنوان مثال دیگران در محل کار مواد مصرف می کنند یا پول نقد زیاد در دست رس بیمار است) لازم است به فکر تغییر باشند. مراجع ممکن است احساس کند که انصراف از چنین کاری بهتر باشد ولی توصیه می شود تصمیمات و انتخابات بزرگ ( ازدواج، طلاق، نقل مکان و … )برای مدت 6 ماه تا یک سال به تأخیر انداخته شوند. اگر کار یا شغل مراجع به گونه ای باشد که وی را در خطر عود قرار دهد؛ در چنین شرایطی ممکن است بیکاری گزینه بهتری برای مراجع باشد.هرچند بدون درآمد، مراجعان ممکن است مشکلات زیادی برای آمدن به بهبودی داشته باشند. باید مراجعان را تشویق کرد که بیشترین وقت ممکن را به بهبودی اشان اختصاص دهند.

تا اینجا جلسه تمام شده است و همچنانکه در جلسه اول پیشگیری از عود گفته شد ما در کلینیک آینده پایان جلسه را اعلام می کنیم و عنوان می کنیم که بعد از 10 دقیقه تنفس، مراجعان ماتریکس در جلسه بحث آزاد شرکت کنند.
جلسه بحث آزاد در مورد موضوعاتی پیش می رود که شرکت کنندگان جلسه تمایل به مطرح کردن آن دارند یا اینکه چنین موضوعاتی در روزهای قبل از جلسه مشکل عمده آنها بوده است.
بعد از پایان جلسه بحث آزاد، در طول روز های آینده در جلسات انفرادی موضوع مطرح شده در جلسه پیشگیری از عود با استفاده از کتاب، با بیمار کار می شود. و مشاور برای درک مفاهیم و پاسخ دادن به پرسش های کتاب به مراجع کمک خواهد کرد.

دکتر سعید کفراشی
12/10/1389

درباره‌ی دکتر سعید کفراشی

پزشک درمانگر اعتیاد و مسئول فنی مرکز درمان سوء مصرف مواد آینده

همچنین ببینید

5 مرحله تغییر رفتار

۵ مرحله رهایی از اعتیاد با تغییر رفتار

۵ مرحله رهایی از اعتیاد ( تغییر رفتار ) با تغییر رفتار فرد معتاد، میتوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =