خانه / آموزش درمانگران / آشنایی با انواع مواد مخدر

آشنایی با انواع مواد مخدر

آشنایی با انواع مواد مخدر

تریاک

تریاک

    • تعریف:
     ترياك به شكل ماده قهوه اي تيره رنگ با بوی مخصوص است. که از تيغ زدن گرز خشخاش و لخته شدن شيره خشخاش نارس بدست مي آيد. تریاک حاوی چند ترکیب مخدری از جمله مورفین و کدئین است. مهمترین ماده مخدر موجود در تریاک مورفین است که اثرات تریاک نیز ناشی از تأثیر همین ماده بر روی سلولهای بدن است. معمولا قاچاقچیان مواد مخدر جهت سود بیشتر، تریاک را با مواد زائد زیادی مخلوط می کنند تا حجم و وزن آن اضافه شود! این قضیه درباره سایر مواد مخدر هم مصداق دارد.

شیره سوخته

    • تعریف:
     فرم دیگری از تریاک است که از جمع آوری باقیمانده تریاک که در نتیجه سوختن در حین کشیدن آن توسط وافور در محفظه سفالین وافور باقیمانده است، بدست می آید. مقدار مورفین و سایر آلکالوئیدها در این نوع تریاک بیشتر از خود تریاک است.

شیره

    • تعریف:
     شیره از حل کردن تریاک در آب و صاف کردن آن بدست می آید.

نحوه مصرف

   • تریاک به سه صورت کشیدنی( دود کردن)، خوردنی و تزریقی استفاده می شود. روش تزریق تریاک یک روش غیر معمول و پرخطر است. برای کشیدن آن از وسایلی مانند وافور، سیخ و سنجاق و وسیله ای دست ساز که به آن قُلقُلی می گویند استفاده می کنند. مقدار جذب مورفین در فرم تزریقی بیشتر از فرم خوردنی و در فرم خوردنی بیشتر از فرم کشیدنی است. در حین دودکردن بوی مخصوص به خود را دارد که معمولا جهت از بین بردن و مخفی کردن بوی آن، بعداز کشیدن تریاک اسفند دود می کنند.

مورفین

مورفین

   • تعریف:
    مورفین از ترياک استخراج میشود و یا مستقیما از ساقه خشخاش بدست مي آيد و به صورت پودري کريستالي به رنگ قهوه اي روشن و يا سفيد مي باشد. مورفین اولین ماده ای بود که در سال 1804 میلادی بصورت خالص از تریاک بدست آمد. مورفين به اشكال قرص، كپسول، پودر يا محلول عرضه مي شود و از طريق خوراكي، كشيدن از راه مجاري تنفسي و تزريق زير پوستي و داخل سياهرگي مورد استفاده قرار مي گيرد.

هروئین

هروئین

    • تعریف:
     هروئين در سال 1900 از مورفین ساخته شد. نام شيميايي هروئین “دي استيل ـ مورفين” است و در ابتدا به عنوان دارویی براي درمان مؤثر اعتياد به مورفين ارائه شد. اما بزودی متوجه شدند که قدرت آن پنج برابر مورفين است. هروئين بصورت پودر سفید رنگی است که با عمل تقطير از مورفين استخراج مي‌شود.

نحوه مصرف

   • هروئین به سه صورت کشیدنی (دود کردن بر روی فویل)، اسنیف (استفاده از طریق بینی) و تزریقی استفاده می شود. یکی از قویترین مواد مخدر موجود است که بازگشت از آن مخصوصا در فرم تزریقی بسیار مشکل است.

کراک(مخدر)

کراک

    • تعریف:
     بصورت کلوخ های سفید رنگی که تمایل به رنگ قهوه ای دارند به بازار عرضه می شود. ظاهر آن شباهت زیادی به تکه های کشک دارد. اطلاعات مستندی از نحوه تولید و ترکیبات آن وجود ندارد. در بررسی اطلاعات تیم پزشکی آينده در مشاوره های انجام شده از بیماران مختلف می توان به این جمع بندی رسید که: کراک از تقطیر هروئین و ترکیب آن با مواد شیمیایی خاص درست می شود. می توان گفت که در حال حاضر قوی ترین ماده مخدر در دنیاست بطوریکه یکبار مصرف آن معادل اعتیاد است!( برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقالات تیم پزشکی مراجعه نمایید)

نحوه مصرف

   • کراک به سه صورت کشیدنی(دود کردن)، تزریقی و اسنیف(از طریق بینی) استفاده می شود. برای دود کردن آن از دو عدد سنجاق و فندک و یک لوله معمولا کاغذی استفاده می کنند. شنیدن صدای فندک زدن های مکرر در دستشویی خانواده را مشکوک به مصرف این ماده می کند! در حین سوختن بو ندارد و به علت قدرت مخدری و سهولت استفاده، مصرف آن به شدت در حال گسترش است. با سرعت بیش از حد انتظار فرد را از پا در می آورد.

نورجیزک

نورجیزک

    • تعریف:
     بصورت مایعی نارنجی رنگ که در ویالهایی بدون آرم و نوشته عرضه می شود. از ترکیبات این ماده نیز مانند کراک اطلاعات مستندی در دسترس نیست. در بررسی تجربیات واطلاعات پزشکان آينده می توان به این جمع بندی رسید که: کورتن و یک مخدر مانند هروئین از ترکیبات اصلی این ماده است و امکان وجود مواد محرک در آن منتفی نیست.(برای اطلاعات بیشتر به قسمت مقالات تیم پزشکی مراجعه کنید)

نحوه مصرف

   • نورجیزک بصورت تزریقی مصرف می شود.

داروهای مخدر و شبه مخدر

داروهای مخدر و شبه مخدر

   • تعریف:
    گاها بیماران معتاد جهت درمان اعتیاد رو به مصرف داروهایی می آورند که بعد از مدتی به همان داروها اعتیاد پیدا می کنند. در چنین مواردی، ترک صورت نگرفته است و بیمار صرفا اعتیاد خود را با مواد دارویی جایگزین کرده است. ترک در صورتی اتفاق می افتد که بیمار به مدت حداقل دوازده ماه نه مواد مخدر استفاده کند نه از جایگزین های مواد مخدر استفاده نماید. متادون،تمجیزک(بوپره نورفین)، کدئین و ترکیبات آن ( استامینوفن کدئین، اکسپکتورنت کدئین،…)،ترامادول، بایومادول، دیفنوکسیلات(قرص اسهال)، کپسول های گیاهی که عطاریها جهت ترک می فروشند، قرصها و کپسول هایی که در ماهواره و اینترنت جهت ترک اعتیاد عرضه می شوند و گاها برگه گارانتی نیز همراه دارند، از این دست هستند. البته در مورد مصرف متادون یا بوپره نورفین تحت نظر پزشک اوضاع فرق می کند.

علائم مصرف مخدرها

علائم مصرف مخدرها

   • اعتیاد به مخدرها بصورت وابستگی بدنی و روانی ایجاد می شود و دو فاز اصلی دارد.

    1- نئشگی

    2- خماری

    بعد از مصرف مواد مخدر شخص خصوصیات مثبتی مانند: اعتماد بنفس بالا، خوشحالی، بگوبخند بودن، دوست داشتن دیگران، بیخیالی و خو ش اخلاقی دارد. و به قول معروف فرد نئشه است. بسته به شدت اعتیاد و نوع ماده مخدر مصرفی، بعداز چند ساعت با پایین آمدن سطح مواد مخدر در بدن، شخص دچار علائم ترک یا همان خماری می شود. علائم خماری به علائم خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود. این علائم از کسالت، بی حوصله گی، عصبانیت، خمیازه، آبریزش بینی و عطسه شروع می شود و در صورتیکه شخص مواد مخدر استفاده نکند یا به قول معروف خودش را نسازد علائم شدیدتری مانند: درد اسکلتی عضلانی، اسهال، استفراغ، افزایش ضربان قلب، بالا و پایین رفتن فشارخون، پرش عضلانی و بدتر از همه اضطراب مرگبار به آن اضافه می شود که برای بسیاری از معتادان غیر قابل تحمل است. در صورتیکه بیمار معتاد بتواند تمامی علائم را تحمل کند، بسته به خصوصیات فردی، نوع مواد و روش مصرف بعد از حداکثر هشت روز علائم فروکش کرده و فرد به حال طبیعی بر می گردد. لازم به ذکر است که این علائم در مصرف کراک بقدری شدید است که بسیاری از سم زدایی های با متادون در این نوع اعتیاد، با شکست روبرو می شود.

دكتر سعيد كفراشي

درباره‌ی دکتر سعید کفراشی

پزشک درمانگر اعتیاد و مسئول فنی مرکز درمان سوء مصرف مواد آینده

همچنین ببینید

5 مرحله تغییر رفتار

۵ مرحله رهایی از اعتیاد با تغییر رفتار

۵ مرحله رهایی از اعتیاد ( تغییر رفتار ) با تغییر رفتار فرد معتاد، میتوان …

۶ نظر

 1. سلام خدمت شما
  ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید. واقعا عالیه و آدم باید در مورد این مسائل بیشتر بدونه که ان شاءالله خدا همه ی جوانها را از این چیزا دور نگه داره.

 2. لطفادرخصوص داروهای موجوددر عطاریها که به عنوان ترک اعتیادبه فروش میرسد(دراگون ودتا)موادموجود و عوارض جانبی آنها توضیح دهید.ضمنااگراین داروها مضرهستند پس چرا یه سادگی خرید و فروش میشوند

 3. چرا در مورد کوکائین ( علائم و مضرات ) و مقایسه آن با تریاک مطبی ندارید ؟

 4. سلام وخسته نباشید من مدت یکسال مصرف شیشه به طریق زر ورق داشتم در این مدت حدود چهار بار اقدام به ترک کردم که در مراحل بعد سختتر و سختر شد .این اواخر پس از سه چهار ساعت مصرف حالت عصبی و پوچیه بسیار شدیدی دست میدهد که تا جایی میتواند پیش رود که یا خود یا به شخص دیگری اسیب جدی بزنم لطفا مرا راهنمایی کنید

 5. سلام و خسته نباشید بنده مدت هشت سال اعتیاد به تریاک داشتم و مدت دوسال است که از قرصهای زیر زبانی مصرف میکنم ولی در موقع قطع قرص همان خماری و شدیدتر از ان باز میاید سوال بنده این است که ایا میتوان تریاک را با خودش ترک کرد؟یا راه حل دیگری هست که دیگر خماری نداشته باشد؟یا مدت اولیه خماری که حدود ده روز است را باید تحمل کرد و راه حل دیگری ندارد؟با تشکر

 6. سلام و خسته نباشید ممنون از سایت واقعا مفیدتون من دانشجوی پزشکی هستم چند تا سوال داشتم که اگر کمکم کنید ممنون میشم:اولین قدم در درمان و توانبخشی اعتیاد چیه مشاوره آموزش به خانواده یا چیز دیگه؟
  بعد از شروع ترک چند ساعت بعد علائم درد و غیره به وجود میاد؟
  اگه لطف کنید و جواب بدین واقعا ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 3 =