تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : مدیر سایت
حوزه : آموزش درمانگران
شماره : 15236
تاریخ : ۱۱ آذر, ۱۳۹۴ :: ۱۲:۵۱
آموزش قدم به قدم درمان اعتیاد به شیشه به روش ماتریکس - جلسه هشتم پیشگیری از عود - صداقت

آموزش قدم به قدم درمان اعتياد به شیشه به روش ماتریکس - جلسه هشتم پيشگيري از عود - صداقت

دکتر سعید کفراشی

نويسنده: دكتر سعيد كفراشي


جلسه هشتم پیشگیری از عود: صداقت

اهداف جلسه:

• کمک به مراجعان برای درک این نکته که: اعتیاد و صداقت با هم در تضاد هستند. • کمک به مراجعان برای آگاه شدن به اینکه صادق بودن همیشه کار آسانی نیست. • کمک به مراجعان برای دانستن این موضوع که صداقت جزء جدانشدنی بهبودی است.

مطالب مورد استفاده دراین جلسه:

کتاب ماتریکس مراجع – صداقت – RP8

بیان مطلب بصورت سخنرانی توسط مشاور :

1. درک اینکه پایه و اساس وابستگی به مواد (اعتیاد) عدم صداقت و پایه و اساس بهبودی صداقت است. فرار از واقعیت های زندگی، بی مسئولیتی و انکار عواقب آن از مواردی هستند که با اعتیاد به مواد بروز می کنند. فردی که می خواهد زندگی به سبک مصرف مواد را ادامه دهد نیاز به این دارد که دایما دروغ بگوید و عذر و بهانه بیاورد. شخصی که به درمان و بهبودی وارد می شود در حقیقت اولین قدم را (در صداقت و ) به سمت تصدیق این واقعیت که معتاد است، برداشته است. برای موفقیت، لازم است بهبودی بر بستر راستگویی و صداقت پیش رود و ادامه پیدا کند. این تنها به آن معنا نیست که مراجعان فقط مشکل سوء مصرف موادشان(اعتیادشان) را تصدیق کنند و بپذیرند بلکه به آن معناست که متعهد می شوند با افرادی که با آنها زندگی می کنند با صداقت رفتار نمایند.

2. درک سختی هایی که ممکن است صداقت و راستگو بودن را مشکل کند. در اغلب موارد برای مراجعان سخت است که بتوانند با خود صادق باشند و اعتیادشان را بپذیرند. با قدم گذاشتن در درمان و صادق شدن با خود، اکنون مراجعان به مواردی برخورد می کنند که ممکن است از صادق بودن با اطرافیان بترسند و هراس داشته باشند. صادق بودن با دوستان و کسانی که دوستشان دارند می تواند دلخراش باشد و این خطر وجود دارد که فرد وقتی بصورت صادقانه در مورد کارهایی که درزمان مصرف انجام داده صحبت کند، خانواده و دوستانش را از دست بدهد! مراجعان ممکن است از پذیرش رفتارهای زمان مصرفشان شرم داشته باشند. افرادی که دوستشان دارند ممکن است از دستشان دلخور شوند. جلسات گروهی پیشگیر از عود مکان مناسبی برای گفتن واقعیات توسط مراجعان است. در چنین مواردی ممکن است سایر مراجعان شرکت کننده در گروه از شنیدن گفته های فرد برنجند ولی این می تواند تمرین خوبی باشد که مراجع بتواند واکنش های احتمالی خانواده و دوستانش را (نسبت به صحبت های صادقانه اش) ارزیابی کند.

3. درک اینکه بهبودی بدون صداقت امکانپذیر نیست. اگر مراجعان بخواهند بدون صداقت کامل در درمان بمانند، کاملا بهبود نخواهند یافت. چنین مراجعانی[auth level="2" text="برای ادامه مطلب به سایت وارد شوید"] که در حقیقت با صادق نبودن ( و یا به ظن خودشان کمی صادق بودن) خود را گول می زنند، مردد خواهند بود و نخواهند توانست به صورت کامل درگیر فعالیت های بهبودی شوند. تا اینجا جلسه تمام شده است و همچنانکه در جلسه اول پیشگیری از عود گفته شد ما در کلینیک آینده پایان جلسه را اعلام می کنیم و عنوان می کنیم که بعد از 10 دقیقه تنفس، مراجعان ماتریکس در جلسه بحث آزاد (حمایت اجتماعی) شرکت کنند.

سخن نویسنده: بحث صداقت در بهبودی یکی از موضوعات کلیدی ماتریکس است که لازم است مشاور در جلسات مختلف بارها چنین موضوعی را پررنگ کند. اگر شما نیز مانند نویسنده، همزمان با مطالعه این مبحث بیمارانی دارید که:

در جلسات بهبودی شرکت می کنند، مواد مصرف می کنند، تست هایشان را دستکاری می کنند و با اینکه علایم بهبودی را در رفتارشان ندارند مصرف مواد را انکار کرده، خود را فردی در حال بهبود به حساب می آورند و در یک نگاه سعی دارند بهبودی را بازسازی کنند و قیافه فردی بهبودیافته به خود بگیرند و به این وسیله مشاور را به بن بست کشانده اند!

لازم است بگویم نگران نباشید چون اگر بتوانید از موضوع صداقت در مشاوره های انفرادی با این بیماران درست و انگیزشی استفاده کنید، چند جلسه بعد بیمارانی خواهید داشت که انگیزه های درونی و مناسب تری برای ادامه بهبودی خواهند داشت!

روش کار: نکته مثبتی که چنین مراجعانی دارند اینست که معمولا به صورت مرتب در جلسات شرکت می کنند. اگر مشاور بتواند در جلسات انفرادی تضادی را که بین رفتار های مراجع و گفتارهای اوست، بالا بیاورد و در حقیقت وی را مردد کند، توانسته است نقطه طلایی تغییر فرد ایجاد نماید. البته به خاطر داشته باشیم که ایجاد چنین تردیدی می تواند چند جلسه طول بکشد پس نباید زیاد عجله کرد.

از اصطلاح صداقت با خود می توانیم در جهت ایجاد تردید در چنین مراجعانی استفاده کنیم. و اما چرا صداقت با خود؟! تصور کنید! اگر بخواهید به مراجع بگویید با دیگران صادق باشد چقدر مقاومت خواهید داشت؟ مطمئنا مقاومت به قدری زیاد خواهد بود که ممکن است بیمار از ادامه جلسات خودداری کند! چون با گفتن چنین جمله ای مشاور در حقیقت طرف دیگران را گرفته است، به بیمار انگ بی صداقتی زده است، به بیمار دستور داده است و ....

حال اگر به مراجع بگوییم با خودت صادق باش چطور؟! واقعیت اینست اگر چنین جمله ای در نقطه مناسبی از مشاوره گفته شود نه اینکه مقاومتی در پی نخواهد داشت بلکه کمک خواهد کرد بین بیمار و مشاور همدلی بهتری شکل بگیرد در عین اینکه بیمار را نیز نسبت به رفتارهایش مردد می کند! اگر باور ندارید می توانید امتحان کنید! تصور کنید اگر یکی از دوستانمان از ما بخواهد که با دیگران صادق باشیم چه احساسی خواهیم داشت ولی اگر همین دوستمان ما را به صداقت با خود دعوت کند آنگاه چه احساسی خواهیم داشت؟!

اگر باز هم به کارآیی این جمله شک دارید سعی کنید آنرا با بیمارانتان تمرین کنید!

بسیاری از بیماران در جلسات بعد عنوان می کنند که به مصادیق عدم صداقت با خود فکر کرده اند و مواردی را عنوان می کنند که پذیرش آنها پایه و اساس بهبودی خواهد بود. و مشاور می تواند چندین جلسه را به این موضوع اختصاص دهد تا بیمار به این باور برسد که بدون صداقت بهبودی از اعتیاد امکانپذیر نیست!

علاوه بر موارد بالا از موضوع صداقت با خود می توان برای کاهش احساس شرم و پذیرش احساسات و همچنین خطاهای شناختی در بیماران استفاده کرد( به زودی مقاله ای از خانم فرحناز حجت زاده در وبسایت آینده قرار خواهد گرفت که به خطاهای شناختی معمول اشاره خواهد داشت)

نمونه هایی از کاربرد این اصطلاح:

- لزوما همه رفتارهای خانواده در زمان مصرف تو مسئولانه نبوده است! با خودت صادق باش!

- اینکه از .... احساس تنفر داری به معنای این نیست که آدم بدی هستی بلکه به این معناست که احساس تو در حال حاضر اینست! با خودت صادق باش![/auth]

دكتر سعيد كفراشي

۱۳۹۰/۷/۱۳

© 2019 تمام حقوق این سایت برای کلینیک تخصصی ترک اعتیاد آینده محفوظ می باشد.