ماری جوانا

گل ، حشیش ، علف یا ماریجوانا چیست؟

گل ، حشیش ، علف یا ماریجوانا چیست؟

برای شناخت بهتر مواد محرک و توهم زا از جمله ترکیبات ماری جوانا یا همان گیاه شاه دانه (گل، علف ، گراس، ماریجوانا، حشیش و … ) ابتدا لازم است با اصطلاحاتی چون Good trip( گودتریپ ) و Bad trip( بدتریپ ) آشنا شویم.

Good trip یا گودتریپ:

در ترجمه لغت به لغت سفر خوب معنا می دهد!

Bad trip یا بدتریپ:

در ترجمله لغت به لغت سفر بد معنا می دهد! ولی در مصرف کنندگان مواد محرک و توهم زا احساس ناخوشایندی همراه با اضطراب و حملات هراس است که بعد مصرف مواد در شرایط نامناسب از لحاظ احساسی ایجاد می شود.

می توانید موضوع را اینگونه در نظر بگیرید که شیوع مصرف اینگونه مواد در پارتی یا مهمانی های همراه با پایکوبی و آهنگ به این علت است که چنین شرایطی امکان گودتریپ شدن را برای مصرف کننده بیشتر می کند.

goodtrip badtrip - گل ، حشیش ، علف یا ماریجوانا چیست؟

در خبر زیر به نقل از سایت تابناک می توانید موارد گودتریپ شدن و بدتریپ شدن را از زبان مصاحبه شوندگان تشخیص دهید:

«موسیقی با صدای بلند پخش می‌شد. چند نفری هم هدفون توی گوششان گذاشته‌ بودند و دود همه فضا را پرکرده بود تا جایی که توی چند متر جا، خطوط چهره آدم‌ها را ‌نمی‌شد تشخیص داد. بوی خاصی هم همه‌جا پیچیده بود. یک‌جور بوی خاص که تا حالا مشابهش را استشمام نکرده‌ بودم. بویی مثل بوی برگ سوخته که دل آدم را به هم می‌ریخت. هر کسی توی حال خودش بود. چند نفری به‌طور واضح خوشحال‌ بودند، می‌گفتند و می‌خندیدند. یک جورهایی فراتر از خوشحالی، بیشتر هیجان‌زده. بعضی اما گوشه‌ای کز کرده بودند و با موبایلشان بازی می‌کردند. عده‌ای هم منتظر نشسته‌ بودند تا نوبت‌شان برسد و پلی‌استیشن بازی کنند.»

به گزارش ایران، این‌ها را حمید از نخستین تجربه پارتی ماری جوانا یش می‌گوید. همان‌که گل، گرس و علف هم می‌نامندش! خیلی راحت مصرفش میکنند،هم با خیال راحت،هم زیاد و بدون ترس. همان ماده‌ای که میگویند، مصرفش بین جوانان این روزها خیلی افزایش ‌پیدا کرده.

خودشان می‌گویند گیاهی است و ضرری ندارد و فقط تمرکزشان را زیاد و حالشان را بهتر می‌کند. می‌گویند آن‌کسی هم که نمی‌کشد اگر توی فضا باشد «بوخوری یا دودخور» می‌شود، یعنی نشئه. یکی می‌گوید برای هیجان می‌کشد، دیگری برای فرار از واقعیت و آن‌یکی هم برای فرار از غم و غصه.

در زیر مصاحبه با افراد مختلف که مصرف کننده هستند را میخوانید

حمید می‌گوید: «نمی‌دانی، وقتی گرس می‌زنی، یکهو سرت خالی می‌شه و دیگه به چیزی فکر نمی‌کنی. فارغ می‌شوی از دنیای اطراف و می‌روی توی موزیک و ریتم‌هایی را می‌شنوی که تا آن روز نشنیده‌ای.»

مریم سرفه‌ای می‌کند. به قول خودش به‌اندازه کافی روی این ماده تحقیق کرده که بداند ضررها و منفعت‌هایش کدام است: «می‌دانم تا حدی بر کارکرد مغز اثر داره، اما چقدر مهم است، این ضررش همان‌قدر است که ماکارونی و هوای آلوده داره. مثلاً این‌ها ضرر ندارند؟ هر چیزی را بد و زیاد مصرف کنی می‌ترکاندت. نوشابه سیاه هم زیاد بخوری ضرر دارد.»

احمد ۲۹ ساله است و روان‌شناسی خوانده و درباره این ماده بیشتر برایم توضیح می‌دهد. اینکه ماری جوانا ، گرس و گل درواقع یک ماده‌اند و همه از مشتقات گلی به نام شاهدانه به دست می‌آیند. همان گیاهی که کشتش چندان هم دشوار نیست. از گرمی ۵ هزارتا ۵۰ هزار تومان در بازار مصرف هست و به شکل گل به خریداران عرضه می‌شود و بعد از آسیاب مثل سیگار مصرفش می‌کنند.
به قول او هر کس دوز مصرف مشخصی دارد و با توجه به دوز خودش مصرف می‌کند: «ببین! مصرف علف به خلأهای هر آدمی بستگی دارد، اگر شخصیتت وابسته باشد به این ماده هم وابسته می‌شوی، چنین شخصیت‌هایی به یک غذای خوب هم معتاد می‌شوند. این ماده بدن‌درد و این‌ها ندارد، شاید اگر یکهو نزنی دو بار در هفته سردرد بگیری ولی عوارض جانبی ندارد.»

در ادامه…indexgggg 200x127 - گل ، حشیش ، علف یا ماریجوانا چیست؟

احمد مکثی می‌کند، پک محکمی به سیگار یا همان ماری جوانا یش می‌زند: «چرا عوارضش این است که پلک چشم‌ها را می‌اندازد، مثلاً توی بعضی عکس‌ها از حالت چشم‌هایم معلوم است. چشم‌ها را یک‌جوری خسته می‌کند. در طولانی‌مدت هم مصرفش کمی صورت را از فرم می‌اندازد و حافظه بلندمدتت را مخدوش می‌کند؛ اما چی عوارض نداره.»

– احمد علف چه احساسی به تو می‌دهد که باوجود عوارضش بازهم رهایش نمی‌کنی؟
اوایل این فاز را دوست داشتیم تو خونه بشینم، علف بزنیم و ساعت‌ها به یه جا خیره شیم و موزیک گوش کنیم. احساس می‌کردیم، موزیک حلقه‌حلقه میشه. اونقدر تمرکزت زیاد می‌شه که موزیک میاد تو کله‌ات. بعد موزیک تبدیل به شکل می‌شه. البته اگه تو تنهایی و حال بد بزنی فاز بد بهت می‌ده. حتی ممکنه، توهم بزنی. الان فقط هیجان دارم.

– چرا دنبال هیجانی؟
چون در زندگی واقعی هیجان را تجربه نمی‌کنم.

– مگه زندگی‌ات چی کم داره؟
هیجان کم داره. دوست دارم کنده بشم از اینجا. علف به من احساس کنده شدن می‌ده.

 

اثرات روانی مصرف ماری جوانا ، همان‌که گل می‌نامندش!

ماری‌جوانا، ازجمله مواد تشکیل‌دهنده گلی است به نام شاهدانه که جزو کانابیس‌ها هم شناخته می‌شود و مرز بین مواد توهم‌زا و محرک است. سیگار ماری جوانا از گُل گیاه شاهدانه و گاهی مخلوط با برگ آن تهیه می‌شود.

Marijuana Plant - گل ، حشیش ، علف یا ماریجوانا چیست؟

عاطفه حمزه، روان‌شناس که سال‌هاست در حوزه اعتیاد و مواد مخدر کارکرده تأکید می‌کند مصرف این مواد بین جوانان و به‌ویژه زنان این روزها افزایش قابل‌توجهی یافته است. او پایان‌نامه دکترایش هم درباره مصرف ماری‌جوانا و گرس در میان جوانان بوده است.
این روان‌شناس برایمان بیشتر درباره این ماده محرک توضیح می‌دهد: «گذاشتن نام گل روی ماری جوانا یکی از ترفندهایی است که جوانان را به این ماده بیشتر جذب کنند. جوانان مصرف‌کننده این ماده معمولاً جملات مشابهی درباره آن بر زبان می‌آورند، می‌گویند این ماده اعتیاد ندارد، تمرکزمان را زیاد می‌کند و شادی‌آور است. اوایل مصرف هم این ماده شادی‌آور است و شادی‌اش هم سریع حاصل می‌شود؛ بنابراین جوانان خیلی زود جذب آن می‌شوند، بدون آنکه به اثرات طولانی‌مدتش فکر کنند. درحالی‌که این ماده هم مثل بسیاری مواد دیگر عوارض خطرناکی دارد.»

به گفته دکتر عاطفه حمزه مهم‌ترین عوارض مصرف ماری جوانا اثرات روانی‌ آن است.

عوارضی مانند پرخاشگری، خشم، افسردگی و اثرات روی حافظه کوتاه‌مدت. مثلاً بیمار دائم موبایل و سوئیچش را جا می‌گذارد. شماره تلفن‌ها و اسامی را فراموش می‌کند؛ اما چون این تأثیر آرام‌تر از موادی مانند شیشه است و در درازمدت خودش را نشان می‌دهد، قانع کردن جوانان درباره این عوارض کمی سخت‌تر است. اوایل مصرف، ممکن است تمرکز فرد زیاد شود که البته بخش زیادی از آن‌هم تلقین است اما باید واقع‌بین بود. به‌هرحال چیزی وجود دارد که بیمار جذبش می‌شود؛ اما ایراد کار اینجاست که این اثر کوتاه‌مدت است و وقتی بیمار آن را کنار می‌گذارد، ممکن است تمرکز اولیه را هم نداشته باشد. آن‌وقت برای رسیدن به سطح تمرکز موردنیاز یا باید مصرف را بیشتر کند یا به سمت ماده دیگری برود.

برای همین است که معمولاً از ماری جوانا شروع می‌شود و به شیشه ختم می‌شود.

همین‌طور چون مصرف این ماده در برخی کشورها آزاد است جوانان درباره مضرات آن خیلی دیر قانع می‌شوند. خیلی‌ها می‌گویند این ماده گیاهی است و ضرری ندارد، این هم فقط شایعه است، مگر کوکایین گیاهی نیست.

حسین مدتی هست گل را کنار گذاشته. او دانشجوی کارشناسی ارشد معماری است: «چقدر خوبه که دراین‌باره می‌نویسید.

خیلی خطرناک شده مصرفش. ریشه، ساقه برگ و همه قسمت‌های این گیاه را می‌شود کشید. اولش که استفاده کردم توی یک افسردگی بدی افتاده بودم.

به پیشنهاد یکی ا