خانه / آموزش خانواده / هروئین چیست؟

هروئین چیست؟

هروئین: قسمت اول

قسمت دوم مقاله

قسمت اخر مقاله

هروئین چیست؟

هروئین در کشورهای دیگر با این عناوین(نام خیابانی) شناخته میشود: قیر سیاه، شکر قهوه ای، چینی سفید، راسوی متعفن و اسب سفید و …

هروئین ماده بسیار اعتیاد آوری است که از مورفین(تریاک) که خود از گیاه خشخاش گرفته میشود، ساخته می شود.

رنگ هروئین بستگی به نحوه ساخت و موادی دارد که با آن ترکیب شده اند. این طیف رنگ می تواند از پودر سفید، قهوه ای تا ماده ای سیاه رنگ و چسبنده تغییر کند. که به آن هروئین قیری(black tar heroin) می گویند.

هروئین به گروهی از مواد تعلق دارد که به آنها مخدر می گویند. داروهای مخدر نظیر مسکن ها ( کدئین، اکسی کودون، هیدروکودون) نیز به این گروه تعلق دارند.

مصرف هروئین و مرگ و میر ناشی از استفاده بیش از حد ( اوردوز یا مسمومیت) آن به صورت غم انگیزی در طی دهه گذشته افزایش یافته است.

این افزایش مرگ و میر می تواند مرتبط با افزایش تعداد کسانی باشد که به صورت نا صحیح از داروهای نسخه شده مخدر مانند: اکسی کانتین و ویکودین (در ایران شاید ترامادول و کدئین )  استفاده می کنند. بعضی ها که از طریق این داروها معتاد می شوند به مصرف هروئین روی می آورند. زیرا تاثیراتش شبیه آنها بوده و از آن آسانتر در دسترس است.

در حقیقت گزارش ها نشان میدهد؛ بیشتر کسانی که هروئین استفاده می کنند ابتدا ازداروهای نسخه شده مخدر نادرست استفاده نموده اند. ولی این درصد کوچکی ازکسانی است  که به هروئین روی آورده اند.

تعداد کسانی که از داروهای نسخه شده به درستی استفاده نمیکنند بسیار زیاد است.بطوریکه حتی درصد کمی از آنها به صدها هزارنفر مصرف کننده هروئین تبدیل شده اند.

تحقیقات دیگری نشان می دهد که یک سوم مصرف کننده های هروئین(معتادان به هروئین) به سادگی(بدون استفاده قبلی از داروهای مخدر) روی به مصرف هروئین آورده اند. (اینها شاید کسانی باشند که) اشتباها به آنها گفته اند، با یکبار مصرف هرویین معتاد نخواهند شد.

مصرف هروئین و قرص های مخدر می تواند باعث اعتیاد و مسمومیت شود.

هروئین چگونه استفاده میشود؟

هروئین را در آب حل کرده و به وسیله سرنگ تزریق می کنند.

همچنین می توانند از طریق مصرف مشامی(داخل بینی) و تدخین(دود کردن) کردن استفاده کنند.

بعضی از مصرف کننده گان هروئین آن را با مواد دیگر مانند الکل و کدئین ترکیب می کنند که به آن speed ball (اسپیدبال) گفته می شود. اسپیدبال می تواند بسیار خطرناک و خطر مسمومیت یا اوردوز را در پی داشته باشد.

منبع: https://teens.drugabuse.gov/drug-facts/heroin

درباره‌ی پارمیس گرانی

لیسانس روانشناسی عمومی

همچنین ببینید

5 مرحله تغییر رفتار

۵ مرحله رهایی از اعتیاد با تغییر رفتار

۵ مرحله رهایی از اعتیاد ( تغییر رفتار ) با تغییر رفتار فرد معتاد، میتوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =