خانه / آموزش درمانگران / شیشه چیست و درمان آن چگونه است؟

شیشه چیست و درمان آن چگونه است؟

شیشه چیست ؟ و درمان آن چگونه است؟

قبل از اینکه بدانیم شیشه چیست ! بهتر است اشاره ای به نحوه کار مغز و سیستم اعصاب مرکزی و تاثبر مواد محرک بر آن داشته باشیم.

در سیستم اعصاب مرکزی، سلولها یا رشته های عصبی بصورت مستقیم به هم متصل نیستند! بلکه بین انتهای سلول قبلی با ابتدای سلول بعدی فضای بسیار کوچکی وجود دارد که به این فضا در اصطلاح پزشکی سیناپس می گویند.

سلول عصبی برای انتقال پیام باید از انتهای خود ماده ای به داخل این فضای کوچک ترشح کند. (به این ماده در اصطلاح پزشکی نوروترنسمیتر می گویند). این ماده بر روی گیرندهایی که در ابتدای سلول بعدی قرار دارند می نشیند و به این ترتیب پیام منتقل می شود. در سیستم عصبی نوروترنسمیترهای زیادی وجود دارند که ترشح هرکدام منجر به علایم خاصی می شود.

دوپامین و سروتونین دو نوروترنسمیتری عمده ای هستند که سوء مصرف شیشه یا مواد محرک باعث افزایش ترشح آنها در مغز می گردد و اختلال در نسبت ترشح آنها در ایجاد بیماری هایی مانند افسردگی یا دوقطبی نقش اساسی را ایفا می کند.

 

و اما داستان شیشه…..

شیشه ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد، بیشتر بصورت کریستال های ریز ( مانند شکر)  است که در تکه های کوچک یک لوله پلاستیکی ( نی نوشابه) جاسازی شده و سر و ته آن بسته می شود. این ماده به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز و…. نیز عرض می شود.

قاچاقچیان مواد با این شعار که: شیشه حاوی مومت آمفتامین یا شیشه چیست . نوعی از مواد محرک استرفین نیست پس اعتیاد آور نیست مصرف آنرا تبلیغ می کنند! و متاسفانه بسیاری از افراد ناآگاه خواسته یا ناخواسته در دام این ماده محرک گرفتار می شوند.

واقعیت اینست که شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد آور است! بطوریکه در بسیاری از مقالات پزشکی قدرت اعتیاد زایی آنرا بیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین می دانند.

بخاطر داشته باشیم که در حال حاضر درمان اعتیاد به شیشه و مواد محرک مشکل ترین درمان در زمینه درمان  سوء مصرف مواد است.

نحوه مصرف:

این ماده به چهار صورت کشیدنی، استفاده از طریق بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد! برای کشیدن آن از پایپی شیشه ای که مخصوص اینکار است، لامپ، چراغ خودرو و …. استفاده می کنند.

شیشه از ترکبات آمفتامین یا مت آمفتامین در آزمایشگاههای غیر قانونی ساخته می شود! قرص اکستازی نیز از ترکیبات همین مواد است. شیشه در حقیقت هیدروکلراید مت آمفتامین است که علاوه بر شیشه به آن آیس یا کریستال هم گفته می شود. البته در استانهای شرقی کشور به کراک هم کریستال می گویند!

شیشه چیستاثرات شیشه چیست :

سوء مصرف شیشه ترشح دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین را در سیناپسهای عصبی در مغز به شدت افزاش میدهد! افزایش آنها منجر به تحریک سلولهای مغز  می شود.

شخصی که به سوء مصرف شیشه روی می آورد در ابتدا علایم بسیار خوبی را تجربه می کند.

در ابتدا سوء مصرف شیشه باعث می شود که تجربه های لذت بخش با شدت بیشتری احساس شوند. فرضا اگر شما از شنیدن یک موسیقی لذت می برید و محو آن می شوید شخصی که ماده محرک استفاده کرده است بر روی نت های آن موسیقی پا می گذارد و همراه با آن به پرواز در می آید!!

 قدرت تمرکز و اعتماد به نفس در چنین فردی به شدت بالا می رود، خطر را از خود دور می داند. ( به قول معروف دل و جراتش زیاد می شو د)

حال تصور کنید چنین فردی در حال رانندگی چه وضعیتی خواهد داشت! بخاطر جرات زیاد فاصله ایمن را در نظر نمیگیرد! با سرعت زیاد از یک وجب جا سبقت گرفته، جاده را محیط خطرناکی برای خود و دیگران می کند! معمولا این افراد توسط پلیس دستگیر می شوند. اگر هم تصادف کنند تصادف های مرگباری خواهند داشت.

 بسیار مهربان و صمیمی می شوند! خلاقیتشان زیاد می شود! شخصی که تا دیروز نمی توانست یک خط شعر حفظ کند شاعر می شود و شعر می گوید! بسیار دست و دلباز می شوند بطوریکه براحتی می توان از آنها پول یا چک گرفت! پس احتمال سوء استفاده مالی از این افراد وجود دارد!

در ابتدا حتی ممکن است وضعیت اقتصادی این افراد بهتر شود! این درست مانند آنست که بیمار وامی با بهره زیاد به خودش می دهد و احساس می کند ثروتمند شده است ولی وقتی این وام را پس می دهد بشدت فقیر و بی چیز می شود!

مصرف حتی مقدارکم شیشه منجر به بیخوابی میشود:شب تاصبح نمیخوابد دایم درحال عوض کردن کانال تلویزیون یا گوش کردن موسیقیست! بی قرار می شود و یک جا دوام نمی آورد! اشتها به شدت کاهش پیدا می کند! یکی از مواردی که اطرافیان به شخص مشکوک می شوند کاهش وزن شدید و کم خوابی است!

عوارض مصرف زیاد شیشه چیست ؛

تنفس و ضربان قلب افزایش یافته،  طپش قلب پیدا می کنند. فشار خون و دمای بدنشان بالا می رود و احساس گرما می کنند پس زیاد آب می خورند!  ضربان قلب نامنظم می شود. بشدت تحریک پذیر و پرخاشگر  می شوند و ممکن است دست به هر خشونتی بزنند. اضطراب، گیجی، لرزش اندامها،  تشنج و در نهایت ایست قلبی و مرگ هم از دیگر عوارض سوء مصرف شیشه است.

سوء مصرف طولانی مدت شیشه منجر به ایجاد بدبینی شدید، خشونت، کاهش شدید  حافظه، توهم های شنوایی و بینایی، سایکوز ( جنون آنی ) و بسیاری اختلالات عصبی دیگر  و در نهایت مرگ می شود! افراد مصرف کننده توهم های جالبی هم دارند. ممکن است رنگ ها را بشنوند و صداها را ببینند!

درباره جنون شیشه چه میدانید؟

متاسفانه شیشه شخص را در وضعیتی قرار می دهد که تمایل به درمان ندارد! و شاید این مصیبت بارترین تاثیر شیشه بر مغز باشد که درمان و پیگیری این افراد را مشکل کرده است!

به علت ترشح زیاد نوروترنسمیتر ها، بعداز اندک زمانی انتهای اعصاب مغز تحلیل رفته و مغز نمی تواند روند طبیعی خود را داشته باشد و بیمار  نه اینکه علایم خوبی تجربه نمی کند بلکه فقط بخاطر ترس از عوارض ترک شیشه که مربوط به کارکرد ضعیف مغز است اقدام به سوء مصرف آن می نماید!

بخاطر داشته باشیم که اعتیاد به هر نوع مواد در ابتدا با تجربه های بسیار لذت بخشی همراه است! بصورتیکه شخص اعتقاد میابد که میتواند بصورت کنترل شده مواد را مورد سوء مصرف قرار داده و از تجربه های لذت بخش آن برخوردار شود! غافل از اینکه ثابت شده است که مصرف حتی مقدار کم مواد مخدر یا محرک ساختمان مغز و کارکرد آنرا بطور هم زمان تغییر می دهد که صحبت در مورد آن از حوصله این بحث خارج است.

همچنان که گفته شد در حال حاضر درمان مواد محرک از جمله شیشه از مشکل ترین درمان های سوء مصرف مواد است که توسط یک تیم مجرب صورت می گیرد. برای درمان،  بر اساس مدت، مقدار، نوع و روش مصرف ممکن است فرد نیاز به درمان دارویی یا بصورت بستری و یا بصورت سرپایی داشته باشد. بعد از آن اختلالات روانپزشکی بیمار باید توسط روانپزشک آشنا به درمان سوء مصرف مواد مورد بررسی و درمان قرار گیرد و بدنبال آن یا هم زمان آموزش خانواده، آموزش مهارت های بهبودی اولیه و پیشگیری از بازگشت و رفتار درمانی انجام شود.

 دکتر سعید کفراشی

بیشتر بخوانیم: شیشه چیست ؟

امتیازدهی به این مطلب

جمع امتیاز

با حرکت بر روی ستاره های زیر می توانید بین 1 تا 5 ستاره به این مطلب امتیاز دهید. از توجه شما پیشاپیش سپاسگزاریم.

User Rating: 4.4 ( 4 votes)

درباره‌ی دکتر سعید کفراشی

پزشک درمانگر اعتیاد و مسئول فنی مرکز درمان سوء مصرف مواد آینده

همچنین ببینید

5 مرحله تغییر رفتار

۵ مرحله رهایی از اعتیاد با تغییر رفتار

۵ مرحله رهایی از اعتیاد ( تغییر رفتار ) با تغییر رفتار فرد معتاد، میتوان …

۱۱۰ نظر

 1. کاش رسانه ها به همین شفافی جوانها را هوشیار کنند .

 2. کاشکی ازطریق رسانه ها به همین شفافی جوانها راهوشیار می کردند. تا خانواده ها امتلاشی نشود وجوانهای نازنین الوده وبیچاره نشوند ووالدینحسرت بدل نمانند

 3. لطفا نظرات را برای همه قابل مشاهده نمایید تا عموم مردم بتوانند از این نظرات استفاده کنند.
  ممنون

 4. man 3 sal masraf daram
  shishe=marg hamrahe khefato khri
  be ma nagoftand ke chiye goftand khataresh az sigar kamtare
  in shoar nist

 5. ma hodode 2 haftas motavaje etiyade baradaram shodim ke in marbot be do mahe pishe on ghabol nemikone motad shode ma vaghean dige nemidonim chi kar konim khili maghrore khahesh mikonam maro rahnamayi konid aya mishe be zor on ro be kilinik bord ….

 6. ایا مصرف بوپرکسن برای ترک شیشه خود اعتیاد آور است

 7. عالی بود خیلی تکونم داد!!!

 8. سلام من به مدت 2 روز شیشه کشیدم ادم مغزش به صورت کامل تحت کنترل خودش هستش که هر چیزی که دوست داره تصور کنه واین دو روز کشیدن منو اندازه 2 سال اب کرد لاغر شدم(اگه تصور کنه که خوابش می اید خوابش می ره من تو این دو روز فقط یک ساعت خوابیدم با تصور یا توهم)و بعدش میگن دو روز میخوابه از این خبرا نبود بیشترین توهم من این بود که یک پراید دیدم تصور کردم زانتیاست ئ یک فرم مثل زانتیا دورش گرفت ولی پرایده غیب نشد و روش حالت زانتیا اطرافش ظاهر شد اینو گفتم تا اطلاعات کامل شه چون شما فازش رو ننوشته بودین. من از یک پیپ شیشه ای که نمی دونستم به چه دردی می خوره واسه دکور میخواستم بگیرم غافل از اینکه شیشه رو فقط شنیده بودم نمی دونستم دقیق چی هست بهم گفتن پایپ هست بعد رفتیم بخریمش بهم 1 گرم شیشه دادن 10000 تومان بعد فهمیدم همون نصف یک گرم هست و یک پایپ بهم انداختن 10000تومان و فهمیدم پایپ 2000 هست من یک دهم یک گرم هم تو این دو روز نکشیدم ولی دهنم یکمی له شده بود البته خیلی کم و مرگو دقیق چند قدمیم هس کردم که دوستم منو نجات داد که مدیونشم الان هم مزه همه چی به زور به یاد میارم وخواهش میکنم مردم رو اگاه کنید که اخرش یا مرگه یا یه ادم به درد نخور خواهشن بیشتر سعی کنید

  • دفعه اول اینطوریه برای هیشکی دفعه اولش خوب نیست منتها من چار ساله شیشه میکشم اولاش کنترل شده هر سه ماه یه بار یه نیم میکشیدم زیاد حرف میزدم مهربونی حس خوب اعتماد به نفس و بیخابیه توپ منتها الان هر روز میکشم ولی دیگه هیچ اثری نداره کلان کم حرف میشم خابم میگیره یکم با کافعین پرومتازین قطره چشمی قاطی مکنم بازم هولوهوش یه رب نعشه میشم گاهی تا ده لیوان قهوه میخورم پشت سر هم پایپو پر میکنم بکش بکش هیچ فلشی تو سرم ایجاد نمیشه سرم سرد نمیشه اخرشم یه دیوونیگی غیر قابل توصیف تو خودم عصبانی که تو خودم میریزم از همه دکترها پرسیدم هیشکی جواب نمیدونست اگه کسی میدونه مشکل چیه چرا من هیچ سرخوشی ایجاد نمیشه فقط یک سری قرص وحشتناک که شاهشون متادونه بدترین ماده مخدر ایران و کشنده به چشم دیدم بعد ده سی سی طرف سی ساله خابید شیک رفت با پنجاه روزخماری پول مفت میلیاردی جیب میزنن تو شیشه بکش کراکم بزار تنگش یکمی هم دوا بکش بعدش دوساعت بعدم عرق بخور ولی متادون قرص هایی اینچنینی نخور زندگیتو به خاک نکشین

   • ای،داد داداش،منم به بهانه زود انجام دادن کارها افتادم ولی بحمدالله الان پاک پاک هستم باید بزاری کنار تلقین به خودت نکن نمیتونی مگه چند سال زندگی میکنیم یه سر برو قبرستان نگاه کن و بعد نظرت رو بگو همه ببینند یکبار زندگی میکنیم پس خوب زندگی کنیم..

 9. باتشكروسپاس بهتربوددرآخركمي اميدبه ترك اين بلاي خانمانسوز منتشرميكرديد.

 10. سلام من در اصفهان زندگی می کنم .برادرم که شخص تحصیل کرده است به مدت 4 سال شیشه مصرف می کند و حاضر به ترک نیست ولی بی خوابی و کم اشتهای ندارد همه راهها تجربه کردیم به من بگویید چه کنم؟

 11. سلام، از اطلاعات خوبی که تو سایتتون می زارین ممنون، خواهش می کنم در مورد شیشه و کمک به ترک اون هر چه بیشتر راهنمایی کنید، درگیر بودن با اعتیاد از بدترین کابوس هایی هست که یک انسان می تونه تو زندگیش تجربه کنه برای همین دریافت اطلاعات می تونه اون رو امیدوار به بازگشت کنه، باز هم ممنون، منتظر اطلاعات خوب دیگه تون هستم

 12. با سلام
  ببخسید مجددا مزاحم شدم من مطالب سایت شما را تا حدودی مطالعه کردم البته باید بیشتر وقت بزارم فقط خواستم این سئوال مرا جواب بدهید برادر من اگر اشتباه نکنم سه ماه پیش یه گریزی زد البته در آن وقت درحال کسب سلامتی در کنگره 60 بود. چیزی که او را بسیار اذیت میکند شنیدن صدا و سوت میباشد خودش میگوید که بی وقف صدا و صحبت ها را به همراه سوت میشنود که خواب و روان او را مختل کرده اند. اینطوری که شما در خصوص ترک که بعد از دو هفته بیمار باعث مشکل میشود. برادر من که حدود سه ماه است که عمل نداشته است پس چرا صداها و سوت از بین نمی رود. حتی برای شوک اقدام کرد ولی متاسفانه یا خوشبختانه آنروز دکتر نبود ولی گفت وقتی فهمیدند که من میخواهم شوک دهم صداها کم شد. البته من شخصا معتقدم که سیستم عصبی و مغزی او صدمه دیده است
  تو را به جان عزیزات راهنمایی کن منتظر پاسخ شما هستم.

  • سلام دوست عزیز. با دکتر یزدان نیاز تماس بگیر شمارش تو گوگل سرچ کنی هست. 30تومن حق مشاوره میگیره ازت اما نیم ساعت بهت مشاوره میده ایشون متخصص ترک اعتیاد هستن و تو کارش فوق العادس.انشالله درمان میشه. التماس دعا

 13. با سلام و خداقوت
  ببخشید اگر من شاید بی ادبان بگویم که کلینیک های ترک فرد معتاد را به صورت چک پول می بینند انشائ الله که من اشتباه میکنم و شما جزء این دسته نیستید.
  برادرم من به شیشه اعتیاد داشت در حال حاضر نیز در دوره درمان در کنگره 60 سفر میکند و به درمان ادامه میدهد. البته در این مدت یکی دو بار گریز زده است . نهایتا الان در حال حاضر هم ورزش میکند و هم کلاس هایش را مرتب میرود ولی متاسفانه مشکل صدا و سوتی که میشوند او را اذیت میکند یعنی بصورت ممتد صدا و سوت را میشوند به قول خودش تا در ذهنش چیزی میخواهد بگوید صداهایی که او را دشنام میدهندو امر و نهی میکند مخلص کلام صدا و سوت را بسیار اذیت میکند. چند نوبت نیز در یکی از کلینیک های وابسته به دولت( اگر اشتباه نکنم) شوک در چند جلسه گذاشت البته صدا و سوت از بین میرفتند ولی تمام محفوظات و گذشته را نیز به قول خودش چیزیهای خوب و مفید را از یاد میبرد .تا اینکه دو باره امروز دوشنبه 13 خرداد میگوید که صداهای زیاد مرا اذیت میکنند و نمی گذارند بخوابم حتی برای خوابیدن چندین قرص خواب خورد که باز میگوید بروم شوک بدهم البته من به او گفتم که ضرر دارد . حالا مزاحم وقت شما شدم
  اگر راهنمایی بفرمایید سپاسگزار میشوم.

 14. salam ,baba ye rahali nist ke besh in lanatio tark kar .ba ghor30.ampoli…

 15. منیر هستم از تهران

  سلام آقای دکتر من دیروز پیغام گذاشتم خیلی منتظر شدم که جوابتونو دریافت کنم ولی موفق نشدم امیدوارم امروز جوابم را بدهید

 16. فکر کنم سرم درمانی تاحدی برای ترک شیشه ج بدهد

 17. salam aghaye dr hastin chand ta soal daram idiye yahooe man jo0k3 hast mishe pm bedin soalamo matrah konam

 18. سلام خسته نباشیدمن 26سات دارم همسرم منوچهربه شیشه معتاد است من 2دختر1و8ساله دارم خودش برای درمان ش هیچ کمکی نمی کند به نظر شما کمب میتواند کمکی به درمانش بکندظ

 19. خواهر یه بیمار

  سلام.منم مثه خیلی از شما برادرم اعتیاد داره به شیشه نمی دونم چند وقته.اما منو خونوادم می خوایم هرکاریییییییییی یی از دستمون بر بیاد با هر هزینه ای براش انجام بدیم که بزاره کنار.من یه چیزایی راجع هیپنوتیزم شنیدم کسی می تونه راهنماییم کنه ؟

  • سلام یک جای خوب تو شیراز ببرید اونجا حتما جواب میگیرید
   شیراز شهرک گلستان روبروی نمایشگاه بین الملل بیمارستان پرتو مخصوص این بیمارا هست

 20. اسماعیل از اهواز

  سال 1390راصمیمانه تبریک میگویم واز اطلاعات ارائه شده سپاسگزارم

 21. سلام.
  بذارین براتون از اعتیادم به شیشه بگم .من 18 سالم بودما 1 گروه رپ داشتیم.
  بعضی وقتا حشیش میکشیدیم دوره هم بعد یکی از جمعمون برگشت گفت بابا حشیشم قدیمی شده تکراریه 1 چیز بالاتر اومده بریم بکشیم اونم مثله حشیشه اعتیادآور نیست من میترسیدم اونا میکشیدن میگفتن تو چه فازین و تکست(شعر) میگفتن صداشون خوب شده بود و خیلی قشنگ تر از من میخوندن.یه بار اینا گفتن بریم برا تمرین رفتیم اینا دیدم شیشه درآوردن بعد به من تعارف کردن و گفتن فقط 2 پک بزن ببین چه فازیه منم دو دور به زور کشیدم سومین دور که داشت میگرفت برا من نگرفت رد شد من خودم گفتم بیار بکشم بعد شروع کردیم به خوندن خیلی فاز میداد خیلی قشنگ میخوندم تکست میگفتم که بعده مدتی دیدم معتاد شدم و هیچ گهی تو خوانندگی نیستم.یه فازی داره کاملا آهنگو حس میکنی .فکر میکنی خیلی مهمی و خیلی سرتری .مدتی بود ترکش کرده بودم اما امروز بعده 75روز بخاطر اینکه آهنگی که باهاش اون زمان فاز میگرفتمو گوش دادم باز کشیدم .

 22. salam .man 5 sale ke shishe masraf mikonam va alan 2 sale ke pashimoonamo fahmidam chikar kardam,masrafam az haftei 15 geram reside be roozi nim geram ,aslan sakht nabood,aziat nashodam chon tak farzand hastam va pedaram fot karde ba madaram tanha zendegi mikonam pas kasi too khoone nist ke roo mokham rah bere man dar asl vase farar az gozashtam shishe masraf kardam o too damesh oftadam hata yadam raft ke aslan chera masraf kardamo mikonam , vain gozashtei ke migam azash farar kardam doostie man ba ye pesar bood ke badaz raftanesh raftam soraghe shishe vali hala fahmidam hich chiz be andazeye salamatim mohem nisto arzeshmand nist ,

  قدر دست هايم را بيشتر دانستم و قدر چشم هايم را و تازه فهميدم چه شكوهي دارد… ايستادن بر روي دو پا آن لحظه كه…به زمين خوردم!!!

 23. برادر یک معتاد

  سحر خانم سئوال شما جواب درستی نداره، چرا که تجربه آن از دید هر کس طوری دیگر است.
  سینا میکشه میتونه هر چی میخواد تو ذهنش پدید بیاره، آقای ایکس میکشه و فقط منگ میشه و میخنده.
  چیزی که رو همه صدق داره اینه که..
  توهمات شيشه به گونه ای است که بیان آن ها کار ساده ای نیست ، باورکردنی نیست . شیشه ای ها پس از گذشت مدتی از مصرف شیشه شدیداً بدبین می شوند ، همه مردم را دشمن خود می دانند ، فکر می کنند سیستم های امنیتی از کا ، گ ، ب گرفته تا سی آی ، ای همه دنبال آن ها هستند ، تصور می کند در همه جا مشغول پاییدن او هستند ، حتی در خانه اش ابزار مراقبت کار گذاشته اند ، به نزدیک نرین افراد خانواده خود شدیداً بدبین می شود ، بدبینی که قابل گفتن نیست ، اگر متاهل باشد به همسر خود بدبین می شود حتی فکر می کند که فرزندانش متعلق به او نیستند ، وقتی با او صحبت می کنند هرگز حاضر نیست حرف و صحبت دیگران را بپذیرد و تایید کند ، فکر می کند همه اشتباه می کنند ، همه دنیا اشتباه می کنند و فقط اوست که درست فکر می کند ، یکی از تفکرات جالب شیشه ای ها این است که فکر می کنند از زمانی که مصرف کننده شیشه شده اند بسیار پیشرفت کرده اند و تبدیل به انسان های دانایی شده اند و چیزهایی را می فهمند که دیگران نمی فهمند .

  • همسر یک معتاد

   سلام.دقیقا همینه که شما میگی همسرم چند سال به تریاک معتاد بود امن هم باهاش کنار میومدم اما انقد خانوادش تحت فشار قرارش دادن که متوجه شدم هرویین و شیشه مصرف میکنه اوایل کم بود و اصلا منمتوجه نشدم اما الان از یه سال بیشتره که داره مصرف میکنه و امه این مواردی ک میگیدو داره با کل خانواده قطع رابطس به همسایه ها گیر میده که دارن پشتم حرف میزنن میگه تو اداره برای من دوربین گذاشتن تو گوشیم شونود گذاشتن وقتی من خونه نیستم توهماتش بیشتره یبار اومدم خونه دیدم کانال کولرو باز کرده میگه داشتن از توش منو نگاه مبکردن در صورتی ک کانال خونه مستقله به جایی وصل نیست خیلی حرفای دیگه منم نمیتونم ولش کنم برم چون نامردیه با اینکه جوونیم داره میره اما انگار که مریض ناعلاجه نمیشه ولش کرد وجدانم قبول نمیکنه اما خیلی امید دارم که خوب بشه انشاله برادر شماهم زود خوب بشه

 24. برادر یک معتاد

  به نظر من تنها راه حل این مشکل،
  اولآ این که دولت مواد فروشها را دستگیر و اعدام کنه تا موادفروشی نباشه که معتادی پیدا بشه.
  دوماً همه معتادها را بیندازه تو یه جزیره متروک و از آنها بیگاری بکشه، یا سالم بیان بیرون یا همون جا بمیرن و شرشون کم شه.
  من برادرم معتاد شیشه است و تموم این راهها را رفتیم، به دو روزم نرسید و دوباره کشید.
  قبلاً به قول خودش پیکی ۱۵۰۰۰ تومان میخرید و نمیخواست ترک کنه حالا که پیکی ۳۵۰ تومانه چرا ترک کنه.
  جون همه را تو شیشه کرده و حتی قانون نیز کاری نمیکنه، و هر بار که زنگ میزنیم ۱۱۰ میگند ما نمیتونیم کاری کنیم باید ببریدش درمانگاه. چند بار ببریم کمپ، درمانگاه، یا تیمارستان؟ با چه پولی؟ آخرش چی؟
  همین روزاس که خودم سرشو بکنم زیر آب ……

  • سلام دوست عزیز منم با حرفات کاملا موا فقم داداش منم مثل داداش شماست .بنظر منم تنهاراهش اینه که از شرشون خلاص بشیم متاسفانه مرگم سراغشون نمیاد تا کل اعضای خانواده رو دق مرگ نکنن

  • از مواد فروش‌ها توقعی نداشته باش عزیزم . از دولتی توقع داشته باش که خودش وارد کننده و پخش کننده و تولید کننده این مواده . آخه یه خورده فکر کن . اطلاعات این مملکت عبدالمالک ریگی رو از آسمون پایین کشید . چطور نمیتونه جلوی مواد رو بگیره . کامنت شما برای سال نود و پنج هستش ولی من در سال نود و هفت دارم پاسخ میدم . امروز همه چیز بلا استثنا قیمتش سه برابر شده . الا متادون ،بوپرنورفین ،شیشه و بقیه کوفت و زهر مارها …خدایا سایه شوم اینها رو از سر جوان‌های مملکت پاک کن

 25. بخاطر کسی که قرار بود باهاش ازدواج کنم و کمکش کنم ترک کنه تحمل زیادی کردم و در نهایت منو گرفتار کرد و حالا تحملم تموم شده و میخوام ترک کنم ولی اینقدر عذابم میده که چندین بار تصمیم به خودکشی گرفتم.بنویسد تورو خدا این زندگی که خدا به ما داده خیلی ارزش داره و با حماقت خودتون خودتون و خانوادتونو بیچاره نکنید.

 26. سلام
  مطالب تون خ خوب بود

 27. محمد کاکو من 3 سال شیشه می کشیدم الانم 1ساله که پاکم مطمئنم که دیگه هیچ وقت بر نمی گردم چون اراده کردم چون تلاش کردم داداش تو هم اراده کن و خودتو نجات بده داداش تو حیفی .. خونوادت حیفن ارادهه کن برو دکتر از تجربیات دیگران استفاده کن. فقط خواستم به همه بگم که می تونن . اراده کنن. با تشکر اقای دکتر

 28. ممنون از توضیحاتتون دکتر . من دوست پسرم موتاد شد پسری که دیوانه وار دوسش داشتم بیشتر از 10 بار بهش فرصت دادم دست به دعا شدم ولی اون بعد 2/3 هفته رک دوباره بر میگرده سمت شیشه دیگه کاملا نا امیدو خسته شدم خیلی زجر کشیدم تو این مدت دیگه دعا هم نمی کنم 23سالشه واقعا ممکنه که تزک کنه؟ یا …. از کسایی مه فک می کنن خدا یه نیم نگاهی بهشون میندازه خواهش می کنم خواهش می کنم که واسش دعا کنن . اون می خوات ولی اراده نداره واسش دعا کنید .

  • وقتی اون با وجود اینکه تو کنارش هستی ترک نمی کنه پس صادقانه بهت بگم که اون چیزی میخواد که قطعا تو نیستی پس بود و نبودت برای اون مهم نیست فقط خودتو نابود میکنی

   • داداش بنده خدا چند سال پیش پیام داده الان جوابشو میدی…
    الان که دیگه یا ترک کرده یا جدا شدن 😐

 29. من دوستان و آشنایان زیادی داشتم که شیشه ای شدن که ترک کردن و الان سال هاس که دارن زندگی میکنن راحت بدون هیچ مشکلی و خیلی از کسا هستن که چندین بار به کمپ رفتن ولی بعد از بازگشت با اون همه عذابی که کشیدن بعد از حدود 2 یا 3 ساعت میرن شیشه میخرن و میکشن البته همه اینجا دکتر و متخصص صاحب نظرن ولی تنها راهی که من برای این طور بیماران یا همون معتاد ها به قول خودمون پیدا کردم اینه که به ترس روانی از مواد درشون باید ایجاد بشه که به طرز ناخواسته از مواد بترسن و این ترس فقط یه روش داره که در فرد به وجود بیاد اینم اونه که به مدت دو سال در کمپ اجباری زیر فشار شدید باشن زیر شدید ترین فشار کتک و هر کاری که لازمه شک شستن با آب سرد تو زمستون زیر برف هر کاری
  درسته درد ناکه ولی جواب میده بعد از 2 یا 3 سال یک ترس ناخواسته و روانی در فرد به وجود میاد که زمانی که فرد معتاد مواد رو میبینه اینقدر ازش میترسه که نکنه باز 2 یا 3 سال بره زیر فشار کمپ از ترس میندازتش دور این راهی بوده که من پیدا کردم اونایی که آدمن خودشون ترک میکنن نه دکتر میخوان نه چیزی اونایی که یاقیان نمیخوان ترک کردن بارها بار میرن کمپ دوباره شوروع میکنن این تنها راه کمپ اجباری اونم نه 2 مااه 3 ماه 2 یا 3 سال لگر بازم شروع کرد همین کارو ادامه بدید به 3 تا 5 سال هم برسونین
  البته
  به نظر من این که به جا میرسن مشکل روانی شدید دارن از قبل از اعتیاد یعنی مشکله اینا فقط اعتیاد نیست معتاد شدنشون به خاطر مشکل روانی که دارن ولی تمامی بدبختیشون از مواد وقتی بعد 2 سال از کمپ اومدن بیرون میرن پیشه روان شناس

  باورتون نمیشه سر این مواد کوفتی خانواده ما چی کشیده به خدا ههمون یه پا دکتر مهندس شدیم یکی رفته روانشناسی یاد گرفته یکی رفته تغذی یادگرفته نمیدونین ما چی کشیدیم

  • سلام دوست عزیز تا میتونید به برادرتون محبت کنید خوش رفتاری کنید اصلا باهاش درگیر نشید تا میتونید باهاش رفاقت کنید هر رفتار بد از شما اونو بیشتر میبره سمت مواد بدتر میشه بخدا اخرش میمیره خدا میدونه اون موقع چقدر ناراحت میشید چقدر حسرت میخورید که چرا بهش خوبی نکردیم چرا باهاش رفاقت نکردیم چرا باهاش درست رفتار نکردیم تمام حسرت اینها به دلتون میمونه همون جوری که من الان رفتنش داغونم کرده فقط ۲۲ سالش بود داداشم از ۱۷ سالگی معتاد شد یعنی معتادش کردن بی ناموسا تمام راها رو امتحان کردیم برای ترک هر روشی که بگی خوب نشد که نشد میبردیمش کمپ ترک میکرد بعد از یکماه دوباره میزد بجای اینکه باهاش رفتارمون خوب کنیم از خونه بیرونش میکردیم یا هر کار دیگه ایی که بگی انجام میدادیم همینطوری که شما الان آرزوی مرگ میکنی براش ما همین آرزوهارو میکردیم میگفتیم بمیره زودتر از شرش راحت بشیم خلاصه همین اتفاق افتاد اونو مواد نمیکشت تا اینکه یه روز غیبش زد تا یک هفته خبری ازش نشد ما بفکر اینکه گرفتنش بردنش کمپ تا یک هفته بی خبر بودیم هفته دوم هم خبری نشد شروع کردیم به پرس جو تمام کمپها تمام کلانتریها تما جاهایی که معتادا بودن از شوش گرفته برو تا هر جایی که بگی گشتیم تا اینکه یک روز از آگاهی زنگ زدن بهمون گفتن پسرتون تصادف کرده کامیون بهش زده بود از روش رد شده بود وقتی خبر فوتش شنیدیم تمام دنیا رو سرمون خراب شد حتی جنازشم ندیدم حسرت دیدن جنازشم به دلمون موند خودشون تو بهشت زهرا دفنش کرده بوده بودن از اون تا الان ۴ سال میگذره مادرم پیرتر شد روزی نیست که به یادش گریه نکنه من خودم افسوس میخورم میگم خدایا چرا فلان روز زدمش چرا خونه راش ندادم چرا بهش بیشتر خوبی نکردم چرا چرا چرا باهاش بدرفتاری کردم ما هم نمیدونستیم که معتاد یک بیماره دوست دارن ترک کنن ولی نمیتونن تمام این معتادا اکثراشون که من دیگه بهشون معتاد نمیگم من بهشون میگم بیمار همشون دوست دارن مثل یک ادم معمولی باشن پاک باشن ولی افسوس که کسی درکشون نمیکنه اکثر خانواده ها بخاطر ناآگاهی از یک بیمار و چگونگی رفتار با اون باهاش بدرفتاری میکنن و فقط فقط این رفتار های بد اون بیمار بیمارتر میکنه فقط یه بیمار یا همون معتاد میتونه یه معتاد درک کنه وگرنه کسی که ادم پاکی باشه تا حالا هیچ موادی نکشیده که بخواد ترکش کنه نمیتونه یه معتاد درک کنه مگر اینکه اطلاعات عمومی خوبی داشته باشه الان شمارو بخدا قسم میدم به جای اینکه آرزوی مرگ بیمارتونو بکنین بیاین با رفتارهای خوب با رفتن به کلاسهای آموزشی یا تو این همین گوگل سرچ کنید برخورد با یک معتاد یا از کسایی که ترک کردن زجر دیدن بپرسید که چطوری رفتار کنیم باهاش که بتونید کمک کنید به ترکش نه اینکه اونو از خونه بیرونش کنید یا بزنیدش یا هر بد رفتاری دیگه ایی گفتم بازم میگم با بدرفتاری هیچ وقت یک معتاد ترک نمیکنه بلکه بیشتر روی میاره به سمت مواد و تاجایی که میتونید محبت کنید دعا کنید براش اینقدر محبت کنید که اگه خدایی نکرده فردا اتفاقی افتاد براش حسرت نخورید و ضمنا شما اگه باهاش صحبت کنید باهاش برخوردتون خوب باشه مطمئن باشید جواب میده اونم بهر حال خسته میشه با کمک شما که خانوادش هستید و خانواده n.a یا کنگره ۶۰ از شره این مواد لعنتی نجات پیدا میکنه خیلی ها الان هستن که دارن راحت زندگیشونو میکنن مواد ترک کردن با رفتن به جلسات n.a پس تا میتونید به یک معتاد خوبی کنید بدرفتاری نکنید بخدا با مرگ اون نه تنها راحت نمیشید بلکه سالها حسرت میخورید عذاب وجدان دارید من دعا میکنم خداوند تمام معتادان نجات بده تمام بیماران شفا بده ببخشید وقتتون گرفتم دلم خیلی پره روزی نیست که به یاد داداش نیوفتم حلالیت نطلبم ولی چه فایده نداشتن اطلاعات درست کسی نبود که راهنماییمون کنه درست حسابی شایدم کردن ولی ما گوش نکردیم نمیدونم والله فقط تنها چیزی که الان داغونم کرده اینه که خدایا چرا باهاش زیاد خوب نبودم خوبی هم خیلی بهش کردیم تا جایی که امکان داشت نه که فقط باهاش بدرفتاری کرده باشیم نه خیلی هم خوبی کردیم ولی کاشکی هیچ وقت باهاش بدرفتاری نمیکردیم کاشکی هیچ وقت دست روش بلند نیکردیم از همینجا بازم میخوام که منو حلالم کنه خدا منو ببخشه التماس دعا دارم دوستان مارو هم از دعاهاتون بی نسیب نکنید روزتون خوش انشالله که دیگه هیچ کس دنبال مواد نره و هیچ جوانی آینده خودشو تباه نکنه الهی آمین …
   از محبت خارها گل میشود…….

 30. مرسی توضیحات خیلی کامل بودممنون.

 31. محمد معتاد شیشه

  سلام به همه کسایی که هستن و قراره بیان
  من محمدم یه معتادبه شیشه الان 9 ماهه مصرف میکنم. خسته شدم از اولش خسته بودم.الان تو خونم رو تختم نشستم. تازه شیشه کشیدم. خیلی وقته توی اینترنت دنبال ترک کردنم. ولی هر کار میکنم …. یه توسیه دارم واسه خانواده ها که جوون دارن.سعی کنید به جوونهاتون فشار نیارین بزارین خودشون تصمیم بگیرن و مطمعن باشید سالم هستن. فشار اوردن باعث میشه برن دنبال راه حل برای فراموشی(این مربوط به پیشگیری بود).یه پیشنهاد دارم واسه دکتر:چرا از توهم شیشه واسه ترک استفاده نمیکنین.من خیلی وقته روش تمرکز کردم منظورم رو فقط خودتون متوجه میشین. اگه میشد یه ماده ای رو بسازین مثل شیشه که با حرارت تبخیر بشه و دوباره سریع منجمد بشه.و بدون اینکه معتاد متوجه بشه از اون استفاده کنه.(استفاده از تلقین و توهم) به نظر من واسه یه مدت جواب میده که بتونیم ازش دور بشیم.و کم کم بریم سراق درمان روحی.
  یه راه برای شناختن فرد معتاد: گلاب به روتون وقتی طرف رفت دستشویی و اومد بیرون برید اونجا ادرارش اگر بوی بد چربی داد و روی کاسه دستشویی چرب شده بود و بوی غیر عادی میداد مواظبش باشید.و بدونین اون حواسش از شما جمع تره پس صوتی ندین و به فکر درمان باشین.
  خواهشا کمک کنین دکتر

 32. فوق العاده بود تطفا بیشتر توضیح دهید

 33. سلام، متاسفانه من و خانواده ام فکر می کنیم که برادرم شیشه مصرف می کند. و به این خاطره که هم در حال رژیم (بالن در معده) هست و هم اینکه شبها بیداری داره و مدام با بازی های کامپیوتری بازی میکنه. البته اون ازدواج کرده و ما خیلی از عکس العملهلیش را نمی بینیم و در جایی که معمولا تعطیلاتش و انجا میره پوکه های فندک پیدا کردیم.
  در مورد دژیمش به گفته ی خودش هر وقت غذا میخوره بعد از مدتی اونو برمیگردونه..
  از کجا باید مطمئن بشیم. البته امیدوارم که اینطور نباشه…..

 34. به نظر من از متریال این نوع مواد به خوبی اشاره شد اما مشکل اصلی در مورد نحوه رفتار بیمار از ابتدای مصرف تا انتهای بصورت کامل گفته نشد و مهمترین مسئله هیچ گونه امید واری در خصوص بهبود این بیماری نشد

  باتشکر

 35. درمان اصلی شیشه چیست که کاملان ترک بشود ممنونم از اهواز

 36. خواهر یک انسان کامل و سالم و نه بیمار

  هیچ وقت ناامید نشید.بله که ترک ممکنه.برادر من کاملا پاک و سالمه امروز.روزی که رفتیم دنبالش فقط گفت که نمی خواد بیاد بیرون خیلی لاغر شده بود اما چشماش از شادی برق می زد سلامت رو می شد توی بند بند سلولهاش دید اما گفت هنوز فکر می کنم که لازمه که بمونم(برعکس روزهای اول که همه رو قسم می داد بیارنش بیرون)ما همه گفتیم که به تصمیمش احترام می زاریم الان خودش راهنمای سه نفره دیگه هست کلید دار کمپ شده و همه راهنماهاش از ادب و شعورش سر تعظیم پایین آوردن.برادر من عاشق ماشین بازی و رینگ بستن و سیستم بستن و اینا بود حتی به ماشینش نگاه هم نکرد گفت ببرید آتیشش بزنید توی این دنیا من کارهای مهمتری از سیستم بستن دارم.روزی که برادرم رو به کلینیک بردیم بمحض ورود بهش داروی خواب آور بهش تزریق کردن و خوابید و روزی هم که آوردیمش تازه از خواب بیدار شده بود چاق و چله انگار از یه هتل چند ستاره اومده بیرون.هیچ فرصتی برای فکر کردن به اشتباهاش نداشت چون همش خواب بود.تازه روزی هم که لغزش کرده بود خیلی ریلکس اومد خونه و گفت منو ببرید کلینیک من لغزش کردم و اصلا نفهمیدم چرا و چه جوری اینکار رو کردم.الان که بدون هیچ قرص و دارویی ترک کرده اعتماد بنفس خودش هم بالا رفته و تمام مدت به این فکر کرده چرا با این شخصیت باید بشه همشان یه کارتون خواب عملی.(اینا رو خودش می گفت البته)
  فقط دعا می کنم همه جوونا نجات پیدا کنن

 37. سلام من در مورد علایم شیشه خیلی شنیده بودم تا اینکه هفته پیش تمام این علایم رو تو پدرم دیدم
  امروز صبح به زور داروی خواب اور بردیمش کمپ .مطالبی که اینجا از تجربیات دیگران خوندم خیلی نا امید کننده بود.میخواستم بپرسم امیدی به ترک هست؟

 38. خواهر یک بیمار

  سلام
  حدود سه ماه پیش با همین نام اینجا کامنت گذاشتم.برادرم رو در یکی از بهترین کلینیکهای خصوصی توی تهران بستری کردیم.بیست روز در اون کلینیک بستری بود.8 جلسه شوک درمانی شد و تا همین چند روز پیش هم روزی هشت تا قرص باید می خورد.اما می خوام به همه اونهایی که اعتیاد دارن یا خونواده ها بگم همش چررررررررررررند ه.اون بیست روز حدود شش هفت ملیون خونواده من هزینه کرد حالا سختی که برادرم کشید کنار(شوک درمانی احمقانه)اما بعد از یه ماه که از کلینیک بیرون اومد با وجود اینکه کلاس هم می رفت باز لغزش کرد.امروز بستریش کردیم تویه یه کمپ(نه ازون کمپهای سگ درمانی و یابو درمانی و…)نمی دونم بیرون بیاد چی می شه اما همش به خود طرف بستگی داره ما فکر می کردیم می تونیم با پول سلامتیش رو بخریم اما کاملا اشتباه کردیم

 39. توضيحات شما خلي روان وقابل فهم بود متشكرم من درگير اين داستانم با وجود سرع چاره چيست؟

 40. روش کاملا درستی نیست

 41. بسیار اموزنده بود متشکرم

 42. ممنون ازلطف شما .ازنکات استفاده کردیم

 43. باعرض خسنه نباشيد، به نظر شما چطور مي شود آزمايش اعتياد به شيشه براي دادگاه قبل از شكايت مثيت باشد.(يعني كي آزمايش بگيريم بهتر است) توروخدا كمكمون كنيد. ممنون از سايت آموزشي شما

 44. از راهنمایی های شما تشکر میکنیم

 45. خیلی اموزنده بود متاسفانه چند باری به اصراره دوست پسرم شیشه مصرف کردم ولی دیگه نزدیکه یه ساله هم سراغه شیشه نرفتم هم دوست پسرم.از بقیه میخوام حماقت منو تنجام ندن

 46. بهترین راه درمان اعتیاد به هر ماده مخدری از جمله شیشه در کنگره 60وبا متد dstامکان پذیر است شما میتوانید در کنگره 60افراد رها شده از دام اعتیاد که ذره ای وسوسه مواد وتمایلی به مصرف مواد مخدر ندارند را ببینید به امید اینکه همه کسانی که به دنبال راهی برای درمان اعتیاد می گردند با کنگره 60آشنا شوند و از علم کنگره استفاده کنند

 47. سلام شما کمپ اجباری رو برای مصرف کنندگان شیشه پیشنهاد میکنید یا نه ؟در صورتی که پزشک معالجشون این نظر رو دارن و اینکه بیماردوره های درمانی رو پیگیری نمیکنه

 48. ممنون از نكات خوب. من پدرم به شيشه اعتياد داردو 2 بار راضي به ترك شده ولي مجدد ا مصرف مي كند. از اين مي ترسم كه مادرم از دست اين كارهادق كند.كاش افرادي كه شيشه مصرف مي كردند عمرشان كم بود

 49. یک راه درست برای درمان ارایه نکردید….اونایی که گفتی واسه مصرف کردن بیشتر راه های بهتری تقدیم مصرفکننده ها میکنه….دکتررررر رررررررررررر

 50. مرسی از مطلب شما خیلی به دردم خورد
  میخوام عشقمو از این مصیبت که گرفتارش شده نجات بدم ولی نمدونم چطوری نمیدونم نمیدونم

 51. با عرض سلام.من بعد از 2 سال متوجه شدم که عشق زندگیم به شیشه اعتیاد داره.البته قبلا و به مدت زیاد ولی پراکنده به همراه مواد اعتیاد اوری مانند تریاک و به مدت 6 ماه کراک مصرف کرده.بعد از فهمیدن این موضوع تصیمم گرفتم تا با کمک کردن به ایشان باعث ترک وی شوم و بعد از حدود 1 ماه با تلاشهای من و خواسته خود به این امر رسیدم.حدود 2 ماه تمام عوارض ان از جمله شک_ بدبینی نسبت به ترک وی از سمت من_نیاز به محبت شدید و توجه را با عشق تحمل کردم و توانستم ایشان را به زندگی باز گردانم.تنها مشکلی که ذهن من را به خود معطوف کرده بازگشت شادابی و فعالیت ذهنی و حافظه ایشان است.ایا این امر موثر میشود؟

 52. باسلام و خسته نباشي
  اميدوارم نيروي انتظامي دراين خصوص هم اقدام شايستهاي انجام دهند.
  خدا قوت

 53. با سلام
  اطلاعات بسیار خوبی از شیشه کسب کردم.

 54. من دانشجو هستم و یک هم اتاقی شیشه ای دارم که همه ی این خصوصیات را دارد با تشکر از اگاهی یتان

 55. سلام واقا خسته نباشید مطالب شما این قدر عالی مفید وکامل بود که من اگر 2 سال قبل این مطالب ارزشمند رو دیده بودم هرگز به سراغ این ماده خطر ناک نرفته بودم به نظر بنده آموزش یکی از مهمترین و کارآمد ترین مسائل در مورد اعتیاد به مواد است. با تشکر از زحمات شما آرش از تهران

 56. سلام شوهرم 4ساله شيشه مصرف ميكنه كمكم كنيد ازصحبتهاي آگاهانه شما ممنونم

 57. باسلام ودعاي خيربه دكتران محترم ازمعلومات سايت خودتان خيلي متشكريم .ازخوزستان سوسنگردكوي ابوذر

 58. ی نهایت سپاسگزارم از توضیحتون خوشحالم از این که راهنمایی کردین و ناراحتم چون تمام علایمی که گفتین برادرم داشت الان تحت درمان هستش و من 4 ماهه که ندیدمش.تورو خدا واسم دعا کنید.تنها دارو ندار زندگیم همین برادره.امیدوارم از شر این مواد راحت بشه.الان می فهمم وقتی حضور نداره چقدر دوسش دارم

 59. دكتر عزيز با تشكر از توضيحاتتان
  لطفا تلفن مشاوره بدهيد

 60. مقاله بسیار خوب و روشن کننده ای است.امیدوارم کلیه درگیران به موادمخدر رهایی یابند.

 61. واقعاموادخیلی مزخرفیه.وای به حال اون کسی که به این درددچارشده.به حالش زارزدنم داره

 62. باسلام خانواده ما ( مرحوم برادرم ) ناخواسته به دام اعتیاد شیشه افتاد ولی چه فایده که من دیر با شما اشنا شدم ؟؟
  به نظر من شما باید تبلیغاتتونو زیاد کنید

 63. باسلام فوق العاده عالي موفق باشيد

 64. سلام.
  برادر من متاسفانه حدود 2 سال است كه شيشه مصرف ميكند. متاسفانه با همه اعضاي خانواده قطع رابطه كرده. الان چند ماهي هست كه به فكر ترك افتاده اما طولاني ترين مدت تركش 1ماه بوده و تو اين چندباري كه اقدام كرده بيشتر از 1هفته دوام نياورده. حاضر هم نيست به مراكز مراجعه كنه! من به يك مركز ترك اعتياد مراجعه كردم اما دكتر اونجا صراحتا بمن گفت شيشه درمان نداره و اينجا نميشه كاري كرد و بايد بره پيش روانپزشك.
  ما شيراز زندگي ميكنيم و نميدونم كجا بايد برم كه در اين مورد راهنماييم كنن.
  ممنون ميشم اگه شما راهنماييم كنيد

 65. باسلام.من هیچ اطلاعی از مصرف شیشه نداشتم ولی دو بار شیشه مصرف کردم به نظر من هیچ نکته مثبتی در مصرف شیشه نبود بی خوابی و سر دردهای شدیدو درد فک از نکات منفی بود که خیلی خیلی اذیتم کرد تجربه بد و بدون تکرار بوداز شما ممنونم.

 66. سلام.خداقوت ممنون.کاش مدت زمانی که شخص رو دچار وابستگی میکنه توضیح میدادید.و اینکه اطرافیان با این شخص چطور رفتار کنن یاعلی

 67. من مصرف كننده هستم،ازوضع فعليم بدجورناراضيم وسوسه مصرف شيشه هرلحظه با هر اتفاق كوچيكي توسرم بيداد ميكنه انقدرشده كه به خودمم بي اعتمادم همين الانم كه دارم اين متن رو مينويسم نميدونم دارم درددل ميكنم ويانظرموميگم؛ام ادركل خوب بوديكم تكونم داد.
  به اميد روزي كه هيچ معتادي ايراني نباشه.
  خداشمارو� �ه ميخوايد شيشه عمراين ديودوسروبشكنيدر وحفظ كنه وهمون خدانسل اون (باعرض پوزش)حرومزادايي كه شيشه رو وارد ايران كردروبه اندازه خفت وبدبختيي كه مصرف كنندهاش دارن تحمل ميكنن به سرش بياره

 68. خیلی ممنون بلاخره یک مطلب به درد بخور تو اینترنت پیدا شد.برادرم به شیشه اعتیاد داره چندبار ترکش دادیم ولی ….هزینه ها فوق العاده بالاست و ما توانایی مالی زیادی نداریم.واقعا چه باید کرد؟

 69. سلام من نوشین 25 ساله: از مطالبتو ممنونم خوب بود اما کمی ساده بود > منظوورم اینکه این مواد فاجعه بار ترهمن برادرم متولد 70 و 3 سال مصرف شیشه داره ازتون میخوام مطالب بیشتری بنویسید و مردم رو از عوارض خانمان سوز این مواد آگاه منید

 70. باسلام
  داداش من حدود ده سال هست شیشه مصرف میکنه به هیچ وجه حاضر به ترک نیست لطفا راهنمایی کنید برای ترک دادنش چه کاری باید انجام بدم متشکرم

 71. سلام اقای دکتر …
  نامزد من چن وقتی هست ک درگیر شیشه شده…من عاشقشم میخوام کمکش کنم میشه راهنماییم کنید چیکار باید بکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  تروخدا کمکم کنید خودشم خسته شده میخواد کنار بذاره اما نمیتونه

  ایمیلمو زیاد چک نمیکنم این شمارمه خواهش میکنم کمکم کنید ….

 72. چگونه شیشه در منزل ترک کنم

 73. سلام محمدم معتاد بیس و شش سالمه دکتر تو رو خدا بیا درمانم کن زن و دو تا بچه دارم حدودا ده سال مصرف میکنم

 74. سلام .من یه مدت مصرف میکردم و بعد یه هویی گذاشتم کنار.علاوه بر این که لاغر شدم و دندونام پوسیده شد.حافظه کوتاه مدتم هم دچار مشکل جدی شده و گاها مغزم درس کار نمیکنه .الان هم ۲۰ سالمه و دوماهه گذاشتم کنار .مدت مصرفم هم دو سه ماه بوده.میخواستم یه راهی یا دارویی برای بهتر شدن مغزم بهم پیشنهاد بدین….خیلی ممنون از اطلاعاتتون کاش میشد این حرفارو قبل مصرف میخوندم.لطف کمک کنید ممنون

 75. فرزند یک معتاد وظیفه شناس!

  سلام. پدر من معتاد 37 ساله تریاک هست و از ده سال پیش هم اعتیاد به شیشه بهش اضافه شده. چه دردسرهاییکه ما تو این مدت نکشیدیم. مواقعی که میکشید خیلی خوب و سرحال و بلبلزبان هست. جالب اینجاست که کارهم میکرد و علاوه بر خرج موادش هر دو روز یکبار خرجی خانه را هم میداد. چه دعاهایی که مادرم بنده خدا کرد که راضی به ترک شود ولی اصصصلا زیر بار نمیرفت. البته وضع مالی خوبی هم نداریم که به کمپ بفرستیمش. تنها کارمان دعا بود و دعا بود و دعا… تا اینکه تقریبا یک هفته پیش گرفتنش(بخاطر طرحی که الان هست). خیلی دلم برایش میسوزد… امیدوارم دوام بیاورد چون سنش هم نزدیک 60 هست. و از طرفی امیدوارم که بعد 3 ماه که برگشت، حداقل شیشه را ترک کامل کرده باشد. دوستان آیا امکانش هست که پدرم دوباره از سر بگیره؟؟…
  گفتند که با متادون ترکش میدهند. آیا مشکلی برای پدرم پیش نمیاد با این سابقه اعتیاد زیادش؟

 76. salam khaste nabashid
  ye soal dashtam
  shoharam yek mah ast shishe masraf mikonad va az man mikhahad k dar kenarash masraf konam ba in k aslan dost nadaram majboram mikonad
  agar estefade nakonam ba man qahr mikonad va bad raftari mikonad.
  chetor mitonam jelosh ro begiram k dig estefade nakonad??

 77. سلام….دوست من بعداز پنج سال پاکی دوباره برگشته الان دوباره چطوری میتونیم برشگردونیم

 78. دوست من پنج سال بود ک ترک کرده بود الان مجدد برگشته و خودشم دوس داره ترک کنه چطور میتونیم این کارو انجام بدیم

 79. جواد قره خانی

  عرض سلام به همه همدردان و سینه سوختگان ،چقدر سخته تحمل کردن عزیزی که ذره ذره داره آب میشه،وچقدر سخته که با رفتار و اخلاق یک شخص معتاد زیر یک سقف عمر را گذر کرد و چقدر تحملش دردناک که کودک از محبت پدر یا مادر معتادش محرومه ،حالا این سختی ها و این درد ها می‌تونه برای همه آنهایی در عذاب اعتیاد و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند نجات بده اون می‌دونید کیه؟ خدا ،بله اگر همه ما از خدای خودمان بخواهیم ما را از لبه پرتگاه زندگی نجات بده اینو اطمینان داشته باش خدا دست هر درد کندی میگره ونمیزاره در عذاب درد عمرش خاتمه بده ،اعتیاد یک بیماری پیشرونده و فعاله،یک شخص معتاد یک باره و با یک روزه معتاد نشده تو یک تایم کوتاه بر بیماریش غلبه کنه امروزه معتادان نسب به معتادان گذشته خوش شانس ترن ،چرا ،از زمان های گذشته بیشتر دانشمندان ،دکترا برای برای پیدا کردن راه درمان اعتیاد شکست می‌خورند و با کالبد شکافی و تحقیقات پزشکی روی مغز یک معتاد و برای از بین بردن غده مروفین موجود در پشت سر انسان،متاسفانه شاهد مرگ نه یک معتاد بلکه هزاران شخص معتاد روبرو میشدن تا اینکه شخصی بنام دکتربیلویلسون که خود بیماری اعتیاد داشت راه درمان قطعی اعتیاد را پیدا کرد که زمان طول درمان بصورت ترتیبی و مرحله ای هست این جایگاه معجزه آور الهی اسم هست انجمن معتادان گمنامna که این انجمن برای نجات و بهبود شخص معتاد اغوش گرمش را برای معتادان باز می‌کند این انجمن به کمک یک قدرت برتر که می‌تواند معتاد را نجات بدهد تو انجمن‌ها همه همدردن،یک شخص معتاد نجات یافته درد یک شخص معتاد در عذاب را میداند… خانواده عزیز هست ولی نمی تواند عزیزش را بیماری اعتیاد را دارد درک کند بیشتر خانواده‌ها برای بهبود ونجات شخص بیمارش نظرات و عملکردهای انجام دادیم آشکارا دیدید که هیچ نتیجه ای در آخر کار نداشت یک شخص معتاد برای نجاتش نه دکتر می‌تواند با دارو مداوا کند نه روانشناس .ونه تغییرات ونقل انتقال مکان .عوض کردن کارو هیچ چیزی نمی تواند نجاتش بدهد به غیر از برنامه انجمن معتادان گمنام که با داشتن تمایل روشن بینی وصداقت انجمن تضمین پاکی مادام العمرت میکند این راه کار ها با تجربه معتادانی که قربانی یا لغزش مواجه شدن باعث نجات معتادان امروزه شدن انجمن معتادان گمنام این پیام به همه همدردان و معتادانی​ که هنوز هم در عذابند…همدردان عزیزم تا زمانی به طور جدی در جلسات شرکت بکنید از هیچ چیزی واهمه نخواهی داشت و در پایان خدایمان را از ته دل صداش میزیم و ازش می‌خواهیم همه معتادان هنوز در عذابند نجات بده ،از خدای بی نیازمان طلب بخشش میکنیم ،دعا می کنیم به خادمای بی منت پدرو مادر،از خدا عاجزانه می‌خواهیم همه درد مندادن مریض هارو شفاعتشان بده یا حق.جواد

 80. من ۱۸ ساله ورزش میکنم هم بسکتبال هم بوکس ۵سال هست شیشه تزریق میکنم اسلا بهم نمیخوره مواد میزنم ولی شاید باور نکنید از داخل استخوانهام پوک شده به راحتی میشکنن انقد عصبی داغونم. ترو خدا شما که اول راهید بدونید این راه گنده تر از منم بوده که الان زیر خاک خوابیده بخدا هیچی بدن سالم نمیشه

 81. با سلام
  بنده شش سال هستش که بطور مداوم شیشه مصرف میکنم. سال اول همراه یا حشیش و تریاک بود.
  حشیش و تریاک رو ترک کردم.
  سه ماخی هم شیشه نکشیدم اما مجددا شیشه رو شروع کردم و شش ساله که دارم میکشم.
  تو این مدت چون بیکار بودم تصمیم به ادامه تحصیل گرفتم. و تونستم با معدل 18.76 مدرک کاردانی رشته مکانیک رو بگیرم. نمره 19 ریاضی هفت رشته مکانیک.
  اینو بگم که الان 31 سالمه و مدرک کاردانیمو سال 95 گرفتم درحال حاضر هم شاغلم و هم دارم برای کارشناسی میخونم و هم اینکه هنوز مصرف کننده شیشه هستم.
  بنظر بنده شیشه مثل بقیه داروهاست.
  همونطور که میگن اگه دکتر دارویی برای بیماری شما تجویز کرد نباید اونو به کسی که مریضی ای مشابه شما داره پیشنهاد بدین بخاطر عوارض اون دارو.
  شیشه هم برای افراد مختلف اثرات مختلف داره.

  برای من که خیلی خوب بوده از همه لحاظ چون هم توی کار و هم روابط اجتماعی و هم تحصیل خیلی موفق هستم.
  برای من مثل یک داروی معجزه بخش بوده و هنوز بعد از شش سال با چند بار کشیدن همون حس اولیه رو بهم میده..

  تنها ناراحتی که دارم بالا رفتن قیمتش تو این چند ماهه گذشته ست.
  تمام حقوقم میره برای خرید شیشه و مجبور میشم از قرض بگیرم یا به خونواده فشار بیارم برای گرفتن پول.
  که اونام میگن حقوقتو چیکار میکنی ؟
  هنوز متوجه اعتیاد من نشدن.

  شاید باورش برای خیلی سخت باشه

  ولی باور کنید راست میگم.

  تنها کمکی که میخوام اینه که ایا دارویی هست که بتونه همین اثرات شیشه رو داشته باشه!؟
  که لااقل از لحاظ و طرز مصرف با شیشه متفاوت باشه.
  اگه هست کمکم کنید
  با تشکر

  • سلام خیلی باحالی باباشیشه اولین کاری که میکنه حافظه روضعیف میکنه
   خدایی شماتولیدکننده شیشه نیستی؟

 82. سلام من ۱۴ساله شیشه میکشم الان دیگه روزی یک گر میکشم ایا باb2امکان ترکش هسن

 83. نمیتونم خره کسیو بگیرم
  وقتی خودم کل اکیپارو دیدم

  همه چی کشیدم
  همه جا چرخیدم

  دادنِ اون که نمیدادو دیدم
  مواد زدن رفیقامو دیدم

  تو خیابونا بودم
  با بی پولا بودم
  با خوبا بودم

  با اونا که خودشونو با کارت میخارونن
  تو جوبا بودم با اونا بودم اما

  من از اونا نبودم من از اونا نبودم نگا جوونا عمودن
  فردا چی میشه رو از کجا بدونم یه نسلِ یه نسل نمیتونن

  درس نمیدین که درس نمیخونم حاجی نگا همه دیوونن
  حاجی همه درگیر شرمندگیشونن

  حاجی اینا بچه هامونن حاجی حاجی بگین دس بجنبونن
  جوونشون مثل دس گل اومد امروز دارن مردشو تو قبر میخوابونن

  حاجی حال یه ایران بد هرچی داشتیم و شکافتنش
  حاجی دزد ایران زیاد زده چی میشد اگه سرجاش میزاشتنش

 84. باسلام وعرض ادب
  حدود۳ساله درگیرمصرف شیشه شدم نمیگم کم میکشم چون وقتی بادوستان میشینم میکشن فکرکنم میانگین هر۳الی۴روزنیم گرم رو۲نفری میکشیم
  ولی اخیرایکی ازبچه هاسنگ کوب کردلذابد ترسیدم مشدیدامصرم ترک کنم
  ضمناچون نظامیم وهروزبایدسرکارباشم امکان بستری ندارم

 85. سلام
  عزیزان درمان اعتیاد به شیشه و کلیه مواد مخدر سنتی و صنعتی فقط در کنگره ۶۰ امکان پذیر است ولاغیر…
  اگر به فکر درمان هستید فقط کنگره ۶۰ را در گوگل سرچ کنید

 86. اینجوری که معلومه عوارض ترک تمام مواد مخدر برای همه یکسان نیست و برای هرکسی متفاوته. من پارسال برای لاغری ترغیب شدم شیشه مصرف کنم، کلی راجبش تحقیق کردم و با قبول عوارض شدیدش و آماده شدن برای یه ترک خیلی سخت مصرفشو شروع کردم، دقیقا ۱ ماه روزی ۲ مرتبه مصرف کردم و یکجا گذاشمتش کنار، هفته ی اول بیخوابی و اشتها نداشتن شدید بود ولی کم کم از شدتش کم شد. عوارضش واسه من شامل احساس خستگی و خوابیدن زیاد و حساس شدن دندونا و یه مقدار حالت عصبی بود که خفیف بودن خدا رو شکر و اذیت نشدم و بعد از این مدت به زندگی عادیم برگشتم و علائم دیگه مثل پرخوری، مشکل تو رانندگی، کنترل نداشتن روی کارام و … برام پیش نیومد. نمیدونم چرا برای بعضیا اینقد عوارض ترکش سنگین و مشکله. تو این ۱ سالم نشده دوباره وسوسه شم برای مصرف دوباره ش.

 87. من ۱۲ ساله شیشه مصرف میکنم هنوز نمردم

 88. سلام من یه زن 40 ساله و3سال به شیشه اعتیاد دارم دردوره بارداری نمی‌دونستم ولی زمانی که فهمیدم اینقدر اراده وشعورش نداشتم که ترک کنم الان من موندم و بچه 3سالم که باید ازشیر بگیرمش ونمی دونم چه خاکی برسرکنم کنم.

  • سلام . من مدت 15 سال تریاک و شیره و گاهی شیشه مصرف کردم . اما اعتیادم به همان تریاک و شیره بود . بارها با متادون و بی 2 و شربت تریاک خواستم ترک کنم نشد .قطع مصرف که میکردم از درون احساس میکردم اتش گرفته ام . وحشتناک بود . وحشتناک . بارها خود درمانی و قطع خودسرانه کردم نشد . کنگره 60 هم مدت8 ماه رفتم که برا خیلی ها خوب جواب داده بود اما من موفق نشدم . ((( کنگره 60 از طریق تجویز شربت تریاک و کاهش تدریجی اون روش DST بیماران رو درمان میکنه حتی در مورد شیشه و کراک )) . اما من موفق نشدم . کلینیک و روانپزشک و …رفتم هم نشد . تا اینکه رفتم جلسات NA و از طریق اونا به کلینیک ترک فوری ( چهارروزه ) معرفی شدم . بعد چهار روز سم زدایی و تزریق نالتروکسان و تجویز داروهای لازم ، جلسات NA رو ادامه دادم . الان مدت 8ماه و 24 روزه که پاکم . پیشنهادم به شما : یا جلسات NA و همزمان با اون سم زدایی ، یا جلسات کنگره 60 . ادرس شون هم تو اینترنت موجوده برا اکثر شهرها میشه پیدا کرد . خیلی از دوستانم بعد سالها مصرف شیشه و هیرویین و تریاک الان پاک پاک هستند و خیلی شادتر و سالم تر و سرحال تر از افراد معمولی . به خصوص در NA که رایگان هم هست عملا روش زندگی ، روش مقابله با ترس و خشم و رنجش ، روش تخلیه فشارهای روانی و حل مشکلات روحی روانی فکری ،در کنار درمان بیماری اعتیاد اموزش داده میشود . امیدوارم اقدام کنید و قول میدم سه ماه جلسات NA شرکت کنید انگیزه و قدرتی پیدا میکنید که درمان میسر شود .

 89. سلام‏ ‏دوستان.شیشه‏ ‏بنظرمن‏ ‏بیشترازاونی‏ ‏که‏ ‏باجسم‏ ‏طرف‏ ‏کارداشته‏ ‏باشه‏ ‏بامغزش‏ ‏کارداره.پس‏ ‏واسه‏ ‏ترکش‏ ‏بایدازمغزطرف‏ ‏شروع‏ ‏کرد.بعدازاینکه‏ ‏طرف‏ ‏تصمیم‏ ‏قاطع‏ ‏به‏ ‏ترک‏ ‏گرفت‏ ‏گه‏ ‏گاهی‏ ‏حتماتمایل‏ ‏وهوس‏ ‏‏ ‏سختی‏ ‏به‏ ‏کشیدن‏ ‏دوباره‏ ‏یاکم‏ ‏کشیدن‏ ‏داشته‏ ‏باشه.دوستان‏ ‏توجه‏ ‏کنید،زمان‏ ‏قطعی‏ ‏هوس‏ ‏فقط‏ ‏وفقط‏ ‏۱۷دقیقه‏ ‏هستش‏ ‏،بهترین‏ ‏کمک‏ ‏شمابه‏ ‏طرف‏ ‏،سرگرم‏ ‏کردن‏ ‏فردمعتاد‏ ‏به‏ ‏چیزهای‏ ‏دیگه‏ ‏بمدت‏ ‏۱۷دقیقه‏ ‏میتونه‏ ‏باشه.بعدش‏ ‏دیگه‏ ‏خیال‏ ‏کشیدن‏ ‏ازسرش‏ ‏میفته.اینومن‏ ‏درخودم‏ ‏ودوستانم‏ ‏چندین‏ ‏بارامتحان‏ ‏کردم‏ ‏وهمیشه‏ ‏هم‏ ‏نتیجه‏ ‏وجواب‏ ‏مثبت‏ ‏گرفتم.شماهم‏ ‏حتمأ‏ ‏بارامتحانش‏ ‏کنید.منفعتش‏ ‏‏مال‏ ‏‏شماوضررش‏ ‏مال‏ ‏من.

 90. با سلام دوستان عزیز تمام لذت‌های مصرف شیشه که البته نا گفته نماند همیشه مصرف آن حتی برای بار اول میتواند لذت بخش نباشد و در همان ابتدا مصرف دچار علایمی چون استرس بیش از حد بدون هیچ دلیلی نا امیدی و پرش افکار لحظه به لحظه همراه باشد که فکر کنم در اینصورت خیلی خوش شانس هستید چون احتمال مصرف بعدی را کمتر خواهد کرد ولی اگر معکوس باشد و لذت های کاذب به شما بده مثل زنجیر کردن خود به آن خواهد بود که رهایی از آن به خدا بستگی دارد.

 91. متاسفانه امروز خیلی دیر هست برای آگاه سازی مردم و جوانان این موضوع باید 14 سال قبل رسانه ای میشد که مردم از وجود خطرناکترین مواد (شیشه )آگاه شود بلکه موجب رواج آن در بین پیر و جوان نشود . اگر آن زمان از کشورهایی مثل مالزی تایلند و… قاچاق وارد میشد و هر گرم آن 150 هزارتومن بود اطلاع رسانی میگردند امروز بزرگترین سازنده آن ایران و ایرانی نبود تقریبا در اکثر کشورهایی که مصرف آن رواج پیدا کرده است. با قیمت گرمی20 تومن و حتی 4 هزارتومن هم در چند سال اخیر رسیده بود .

  • خیر عزیزم b2 برای افراد مصرف کننده مورفتن خیلی موثر هست و شیشه رو با روان درمانی و امید و عشق و انگیزه بالا نه بخاطر شخص یا کار و… بلکه بخاطر خودت باشه میشه ترک کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + دوازده =